90 lat AGH

    
Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 28-30 maja. Ich kulminacyjnym punktem będzie uroczyste posiedzenie Senatu Akademii, z udziałem m.in. Adama Mariana Dziewońskiego, blisko związanego z krakowską uczelnią (w 1964 r. obronił na AGH pracę doktorską) wybitnego uczonego, od wielu lat pracującego na Uniwersytecie Harvarda w USA oraz członków Grupy 2020, czyli zespołu powołanego w celu wytyczenia kierunków rozwoju AGH na następne lata.
    
Z wielkim zainteresowaniem oczekiwana jest pierwsza publiczna prezentacja „Lokomotywy Postępu”, czyli pozyskanego i odrestaurowanego staraniem studentów zabytkowego parowozu (rok produkcji 1943), który zostanie ustawiony na terenie AGH. Zestaw, złożony z lokomotywy z tendrem oraz starego wagonu, przekazała nieodpłatnie spółka PKP Cargo, a wyremontowali fachowcy Zakładu Napraw i Utrzymania Taboru w Pyskowicach, należącego do PTK Holding SA z Zabrza.
Parowóz stanie na rolkach. Dzięki specjalnemu silnikowi będzie można zobaczyć w działaniu jego napęd. Będą też efekty akustyczne, niewykluczone, że z komina od czasu do czasu poleci dym. Wagon, po gruntownej przebudowie, posłuży ultranowoczesnej promocji uczelni i Krakowa. W nieodległej przyszłości obok zostanie zbudowany niewielki budynek, w którym znajdzie siedzibę klub studenckich kół naukowych AGH.
     
W dniach obchodów jubileuszowych rozpocznie działalność w Internecie uczelniany portal społecznościowy.
– Nie chcemy, by służył wyłącznie zabawie, odświeżaniu kontaktów towarzyskich z okresu studiów – mówi Jan Marković z Centrum e-Learningu AGH, gdzie zrodził się i został zrealizowany pomysł utworzenia portalu. – Ma on również pomóc w utrzymywaniu stałych związków między absolwentami AGH, a macierzystą uczelnią, działającymi tu organizacjami. Dlatego istotną, ogólnodostępną część zawartości, będą stanowiły aktualne informacje z życia AGH. Będą również blogi, forum dyskusyjne i rozsyłany do wszystkich zainteresowanych newsletter.
   
W ramach uroczystości jubileuszowych przewidziano także liczne sympozja, konferencje, seminaria, spotkania towarzyskie, organizowane przez poszczególne wydziały i inne jednostki AGH.
Z okazji 90-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej zostaną otwarte interesujące wystawy, by wymienić tu choćby ekspozycję „AGH PRO ARTE”, ukazującą zadziwiająco bliskie kontakty tej bądź co bądź technicznej uczelni ze sztuką.
  
Biblioteka Główna AGH, jedna z największych bibliotek technicznych w kraju, przygotowuje wydawnictwo, w którym zaprezentuje najcenniejsze i najciekawsze pozycje ze swoich zbiorów. Na przykład unikatowe dokumenty z okresu II Rzeczpospolitej. Wśród opis pierwszego patentu przyznanego przez Urząd Patentowy RP Polakowi – za nowatorski projekt łopaty piekarskiej, opracowany przez Jana Kwiatkowskiego (zgłoszenie z 11 września 1919 r.).
    
Łakomym kąskiem dla koneserów stanie się zapewne album „Skarby Akademii Górniczo-Hutniczej. Minerały, skamieniałości, skały”, pokazujący najcenniejsze spośród około 15 tys. okazów Muzeum Geologicznego AGH.  
W dniach obchodów jubileuszowych nie zabraknie oczywiście imprez sportowych i artystycznych. W pierwszym w historii meczu brydżowym zmierzą się ze sobą reprezentacje AGH i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomysłodawca tej imprezy, Jan Blajda, znany krakowski brydżysta, z wykształcenia geolog, absolwent AGH, spodziewa się bardzo wysokiego poziomu turnieju, ponieważ na obu uczelniach jest wielu wybitnych brydżystów, także z tytułami profesorskimi.
     
Uczelnia-jubilatka zaprasza wszystkich krakowian na plac Wolnica organizowany z okazji 90-lecia koncert „Piękny Kraków – piękny Kazimierz”, w którym wystąpią m.in. Grzegorz Turnau, Max Klezmer Band, Balet Form Nowoczesnych AGH, Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” oraz Orkiestra Reprezentacyjna AGH.
W Teatrze im. Juliusza Słowackiego zaśpiewa Wiesław Ochman, nawiasem mówiąc również absolwent AGH. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa malarstwa artysty.
      
Program obchodów 90-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej:
czwartek
8:30 – 18:00 Konferencje, sympozja, seminaria, warsztaty organizowane przez poszczególne Wydziały i Jednostki Pozawydziałowe
9:00 – 13:00 Konferencja Laureatów Sesji Studenckich Kół Naukowych AGH
10:00 – Otwarcie wystaw:
„Oni studiowali w AGH” , połączone z promocją publikacji przygotowanych przez pracowników Biblioteki z okazji Jubileuszu – budynek Biblioteki Głównej
„AGH PRO ARTE. Jubileusz 90- lecia uczelni” – Ośrodek Historii Techniki z Muzeum,
„Diamenty AGH”,
19:00 Spotkania towarzyskie na Wydziałach
  
piątek
8:30 – 12:00 Zakończenie sesji Wydziałowych
14:00 – 17:00 Uroczyste posiedzenie Senatu AGH w holu pawilonu A0 z udziałem prof. Adama Dziewońskiego i Grupy 2020
17:00 Koncert na Placu Wolnica – „Piękny Kraków – piękny Kazimierz”, wystąpią  m.in. Grzegorz Turnau, Max Klezmer Band, Balet Form Nowoczesnych AGH, Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus”; spotkanie towarzyskie w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
           
sobota
10:00 Otwarcie galerii rzeźby na terenach AGH
11:00 Otwarcie „AGH lokomotywą postępu”
12:00 Nadanie pawilonowi D6 imienia prof. Antoniego Pacha
15:00 Start Międzywydziałowych Igrzysk Studenckich
19:00 „Wiesław Ochman i jego goście” – koncert połączony z wystawą malarstwa artysty Teatr im. J. Słowackiego, pl. Św. Ducha 1 (wstęp za zaproszeniami)
19:00 „Impreza z adrenaliną” – pokaz filmów oraz zdjęć, przygotowany wspólnie przez kluby sportowe i turystyczne AGH w SCK Rotunda, Mecz brydżowy AGH – UJ
  
Portale www.Studia.net i www.Edukacja.net objęły jubileusz patronatem medialnym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *