chinese culture
|

Ochrona dóbr kultury – kierunek studiów

Dobra kultury mają ogromne znaczenie dla współczesności. Kto nie dba o własną przeszłość, nie może mieć przyszłości. Istnieje bardzo wiele państwowych i prywatnych instytucji, których celem jest ochrona dóbr kultury. W działalność tę wpisują się muzea, galerie, pracownie renowacji i konserwacji zabytków, a także organizacje pozarządowe, wspierające ratowanie zabytków, pomników, budynków i miejsc cennych dla społeczności lokalnych. Aby dowiedzieć się więcej o studiach na kierunku Ochrona dóbr kultury, zapraszamy do lektury tego tekstu!

Gdzie studiować ochronę dóbr kultury?

Ochrona dóbr kultury to jeden z kierunków humanistyczno-społecznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować ochronę dóbr kultury.

Ochrona dóbr kultury jako wybór maturzysty

Wiele osób, już w szkołach średnich, rozpoczyna swoją przygodę z fascynacją dziełami sztuki i zabytkami. Osoby takie, powinny wykorzystać swoje zainteresowania i naturalne talenty do nauki historii i wiedzy o społeczeństwie. Świetnie, jeżeli przyszły student ochrony dóbr kultury zaangażowany jest w tworzenie kultury współczesnej. Może być to malarstwo, muzyka, taniec, rzeźba czy inne dziedziny twórczości.

Program studiów w dziedzinie ochrony dóbr kultury

Studia wypełnione są wartościową wiedzą i okazjami do zdobywania cennych umiejętności. Obowiązkowe praktyki zawodowe, wraz z warsztatami i zajęciami w pracowniach pozwalają na przekształcenie teorii w praktykę. W programach tych studiów można odnaleźć niezwykle ciekawe przedmioty, takie jak: etnografia, zarządzanie obiektami zabytkowymi, prawna ochrona dóbr kultury, muzealnictwo, wystawiennictwo, antropologia kulturowa, wprowadzenie do renowacji zabytków oraz konserwacja zabytków.

Absolwent ODK na rynku pracy

Szanse zawodowe absolwenta ochrony dóbr kultury wiążą się ze znalezieniem zatrudnienia w placówkach powołanych do realizowania zadań w zakresie upowszechniania, konserwacji, badania i ochrony dziedzictwa kulturowego. Na szczęście instytucji tego rodzaju jest dość sporo. Warto zwrócić uwagę na organizacje pozarządowe, które działają w tym sektorze, odnajdując bardzo skuteczne źródła finansowania.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *