ROBOT YOUNG
|

Mechatronika – kierunek studiów

Mechatronika to wymagające studia dla ludzi ambitnych, obdarzonych wyobraźnią, kreatywnością, talentem matematycznym i programistycznym oraz zdolnością do rozwiązywania złożonych problemów oraz tworzenia optymalnych algorytmów. Choć rekrutacja i cały przebieg studiów wymagają wielu poświęceń, zdobyte w trakcie nauki wykształcenie w pełni rekompensuje wszystkie wysiłki. Mechatronik na rynku pracy jest zwykle osobą, która otrzymuje wiele ciekawych ofert. Jeśli myślisz o rozpoczęciu tego kierunku studiów, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu! Kandydat na Mechatronikę w szkole średniej

Gdzie studiować mechatronikę?

Mechatronika to jeden z kierunków nauk technicznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować mechatronikę.

Kandydat na mechatronikę w szkole średniej

Osoby, które zamierzają wybrać ten kierunek studiów oprócz predyspozycji intelektualnych i uzdolnień manualnych powinny mieć dość specyficzny zestaw cech charakteru. W zawodach związanych z mechatroniką ceni się skrupulatność, rzetelność, dokładność, umiejętności analityczne oraz determinację w osiąganiu założonych celów. Powyższe cechy nie są sprawdzane w ramach procedur rekrutacyjnych, dlatego warto wiedzieć, z jakimi wyzwaniami wiązać się będzie kariera zawodowa absolwenta mechatroniki. Czas studiów to nie tylko czas pozyskiwania wiedzy, ale okres, w którym kształtują się kompetencje społeczne, takie jak zdolność do pracy w grupie czy umiejętność skutecznego komunikowania.

Program studiów mechatroniki

Program studiów mechatroniki jest bardzo napięty i wymaga od studentów nie tylko znajomości klasycznej mechaniki, ale także elektroniki, elektrotechniki, programowania oraz stosowania mikroprocesorów. W programach studiów znajdują się dziedziny takie jak robotyka, inżynieria jakości, mikromechanika, konstrukcje inteligentne, inżynieria biomedyczna oraz projektowanie wspomagane komputerowo.

Jeśli myślisz o rozpoczęciu studiów na kierunku mechatronika, pamiętaj, że czas studiów to nie tylko czas pozyskiwania wiedzy, ale okres, w którym kształtują się również kompetencje społeczne.

Losy zawodowe absolwentów mechatroniki

Część absolwentów tego kierunku wybiera karierę naukową, inni starają się zyskać pracę w różnego rodzaju firmach, których działanie polega na wdrażaniu nowoczesnych technologii do przemysłu. Część z nich po ukończeniu studiów zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem inteligentnych systemów sterowania maszynami. Mechatronika to bardzo solidna podstawa w dziedzinie nauk technicznych, dlatego absolwent tego kierunku ma wiele możliwości podjęcia pracy w szeroko rozumianej branży inżynieryjnej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *