First aid
|

Ratownictwo medyczne – kierunek studiów

Ratownik medyczny to osoba, która w swojej pracy codziennie staje w obliczu dramatów i grozy, ale także nudy wynikającej z wezwań do pacjentów z mniejszymi problemami zdrowotnymi. Dlatego też, oprócz wiedzy medycznej, bardzo ważne są cechy osobowości, takie jak opanowanie, brak strachu i zdolność do pracy pod presją.

Studia na kierunku Ratownictwo medyczne wymagają świetnego przygotowania z biologii oraz zdolności do radzenia sobie ze stresem. Program studiów obejmuje zarówno przedmioty medyczne, jak i pozamedyczne, a praktyki pozwalają na zdobycie specjalistycznych umiejętności niezbędnych w pracy ratownika.

Gdzie studiować ratownictwo medyczne?

Ratownictwo medyczne to jeden z kierunków medycznych, który można studiować na wielu uczelniach w Polsce. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować ratownictwo medyczne.

Kandydat na ratownictwo medyczne

Świetnie zdana matura z biologii to rzecz oczywista w wypadku rekrutacji na te studia. Zastanówmy się jednak przez chwilę nad cechami osobowości, które nie są poddawane żadnemu sprawdzaniu w trakcie kwalifikacji na ratownictwo medyczne. Niestety zdarza się, że świetnie przygotowani kandydaci, którzy nie mają problemu z zaliczeniem sesji egzaminacyjnej, pod wpływem stresu, nie radzą sobie z wykonywaniem swoich obowiązków. Nie trzeba chyba mówić, że brak opanowania, paraliżujący strach czy brak odporności na presję są dyskwalifikujące w tym zawodzie?

Studia na kierunku ratownictwo medyczne

Jeśli zdałeś maturę i uzyskałeś oceny, które pozwoliły Ci się znaleźć na liście studentów oraz przetrwałeś pierwsze zajęcia w prosektorium i kontakt z chorymi, nie pozostaje Ci nic innego jak tylko przejście przez cały program studiów. Można w nim odnaleźć wiele medycznych i pozamedycznych przedmiotów. Do tej pierwszej grupy należą: analiza biochemiczna; toksykologia; patofizjologia; medycyna ratunkowa; kwalifikowana pierwsza pomoc; pediatria.

Praca dla ratownika medycznego

Ratownik medyczny po ukończeniu studiów ma dość znaczne szanse, aby uzyskać pracę. Musi jednak spełniać kilka warunków. Najważniejszym wydaje się być mobilność. Niestety Polska jest bardzo niejednolita i w niektórych miejscach brakuje personelu medycznego, w innych zaś jest go w nadmiarze. Oczywiście ukończenie dobrej uczelni znacząco zwiększa szansę na zatrudnienie i szybki awans zawodowy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *