Using laptop. Professional medic in white coat is in the clinic
|

Analityka medyczna – kierunek studiów

Określanie parametrów fizycznych, chemicznych, morfologicznych czy biologicznych próbek pobieranych pacjentom przez lekarzy i pielęgniarki to zadanie współczesnych laboratoriów analityki medycznej. Aby stać się pracownikiem tego typu placówki, nie wystarczy już – jak dawniej – uzyskanie stopnia technika. Nowoczesny sprzęt, bardzo rozległe zakresy badań i przeprowadzanych testów, konieczność ciągłego uczenia się i specjalizowania to tylko niektóre przyczyny wzrostu wymagań, który obserwujemy w ostatnim czasie wobec kandydatów do pracy jako analitycy medyczni. 

Agenda kandydata na analitykę medyczną

Im wcześniej zdecydujesz się na studia tym lepiej. Kiedy już masz pewność i potrafisz określić jednoznacznie swoje marzenia, czym prędzej zacznij się uczyć biologii. Od wyników matury z tego przedmiotu zależy bowiem Twój rekrutacyjny sukces. Oczywiście uczelnie mogą określić także dodatkowe wymagania, lub nawet premiować inne przedmioty, dlatego zapoznaj się wnikliwie i dokładnie z procedurą rekrutacji, nawet jeżeli nie jesteś jeszcze w klasie maturalnej.

Gdzie studiować analitykę medyczną?

Analityka medyczna to jeden z kierunków medycznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować analitykę medyczną.

Studia w zakresie analityki medycznej

O kierunkach medycznych krążą prawdziwe legendy. Mówi się, że studenci zmuszani są do morderczej nauki przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. W każdej opowieści może tkwić ziarno prawdy i jedno jest pewne, dopóki nie spróbujesz, nie przekonasz się. Studenci początkowych semestrów zaskoczeni są częstymi sprawdzianami wiedzy, znaczną ilością przedmiotów i koniecznością realizowania, praktycznie od samego początku studiów, samodzielnych ćwiczeń i zadań w laboratoriach. Cała reszta zajęć, przebiega jak na innych studiach: wykłady, ćwiczenia i seminaria.

Praca dla absolwenta analityki medycznej

Niektóre kierunki w dzisiejszych warunkach są niemal gwarancją zyskania świetnej pracy, inne są niechlubną gwarancją bezrobocia. Czy podobną opinię można wyrazić o Analityce medycznej? Raczej nie. Absolwenci nie mają zwykle problemów ze znalezieniem zajęcia, z drugiej strony nie są zbyt rozchwytywani na rynku pracy. Przy odrobinie szczęścia, mając w dorobku dobre praktyki i obeznanie w środowisku medycznym raczej nie musisz się obawiać, że przez dłuższy okres czasu nie znajdziesz zatrudnienia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *