Dla kogo studia prawa

 
Studia prawnicze ze względu na swój interdyscyplinarny charakter mogą zainteresować niemal każdego. Stąd też od wielu lat znajdują się w ścisłej czołówce wybieranych kierunków. Jakimi umiejętnościami powinien odznaczać się idealny kandydat na prawo? Przede wszystkim dokładnością, umiejętnością logicznego myślenia, zdolnościami analitycznymi i zdolnością precyzyjnego wysławiania się. Zawody prawnicze wymagają ponadto dużej kultury osobistej, należą bowiem do tzw. zawodów zaufania społecznego, wśród których szacunek i autorytet są niezwykle ważne. 
 
Nauki prawne są ściśle powiązane z rzeczywistością, toteż wiedza wyniesiona ze studiów prawniczych będzie przydatna nie tylko osobom, które swoją przyszłość wiążą z zawodem adwokata czy radcy prawnego. Wiedza z zakresu regulacji prawnych przydaje się również w codziennym życiu. Dzięki niej jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, prawa, której podlega, specyfikę konfliktów – zarówno na szczeblu prywatnym, jak i państwowym oraz możliwości ich rozwiązania.
 
Kończąc studia absolwent prawa ma do wyboru wiele ścieżek kariery zawodowej. Wielu z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z różnorodności rynku usług prawnych, wybierając najbardziej oczywiste rozwiązania.  – Polski rynek jurystyczny daje absolwentom wiele możliwości. Wielu pracodawców poszukuje dobrze wykształconych specjalistów. Miejscem pracy dla prawnika mogą być również firmy doradcze, banki, instytucje ubezpieczeniowe i placówki dyplomatyczne. Należy jednak pamiętać, że ukończenie studiów nie daje gwarancji na sukces w karierze prawnika. Jest to zawód, który wymaga pasji, empatii, zaangażowania, lecz przede wszystkim stałego dokształcania się i chęci pogłębiania wiedzy. – mówi Katarzyna Zając Kanclerz EWSPA.
 
Wybierając studia prawnicze kandydaci powinni odpowiedzieć sobie na pytanie, co najbardziej fascynuje ich w zawodzie prawniczym i czy przypadkiem nie jest to chwilowe upodobanie. Wiedza wyniesiona ze studiów, bez względu na to, czy absolwent podejmie się pracy w zawodzie, z pewnością nie pójdzie jednak na marne.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *