Many Old Medical Glass Capacity. Detail Of Retro Chemical Pharm
|

Farmacja – kierunek studiów

Warto wiedzieć, że nie każdy może handlować lekami. Pracownik apteki nie jest zatem zwykłym sprzedawcą. Prawo polskie bardzo ściśle określa wiedzę i kompetencje niezbędne do tego, by prowadzić sprzedaż medykamentów. Jedną z dróg do tego, by uzyskać opisywane tu uprawnienia są studia na kierunku farmacja. Co ciekawe, dają one o wiele szersze możliwości zawodowe niż zatrudnienie w aptece. Praktycznie cała branża medyczna rozwija się w niespotykanym wcześniej tempie. Przybywa miejsc pracy w laboratoriach badawczych, w fabrykach farmaceutycznych, a także w handlu. 

Gdzie studiować farmację?

Farmacja to jeden z kierunków medycznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować farmację.

Biologia, chemia i fizyka, czyli świat kandydata na farmację

Wymienione powyżej dziedziny będą z pewnością niezwykle istotne dla każdego kandydata na farmację. Na podstawie ogłoszeń komisji rekrutacyjnej wybierz odpowiednie przedmioty na egzamin maturalny. Pamiętaj, że Twoja konkurencja będzie bardzo silna. O jedno miejsce ubiega się zwykle kilku świetnie przygotowanych kandydatów.

Studia farmaceutyczne – kształcenie, przedmioty i nauka

Zwróć uwagę na program wybranych przez Ciebie studiów. Znajdziesz tam z pewnością mnóstwo zajęć o charakterze praktycznym. Farmaceuta musi bowiem znać tradycyjne i nowoczesne metody przygotowywania leków. Uczelnie oddają do dyspozycji studentów świetnie wyposażone laboratoria, a zajęcia w takich pracowniach to niezwykła przygoda z nauką. Jeżeli jesteś ciekawy, jakie przedmioty tworzą program studiów, spójrz koniecznie na listę poniżej, znajdziesz tam wybrane zagadnienia, które musi opanować przyszły farmaceuta:

  • statystyka;
  • biofizyka;
  • biologia molekularna;
  • chemia leków;
  • immunologia
  • farmakodynamika;
  • toksykologia.

Praca po farmacji

Absolwenci farmacji nie narzekają zwykle na brak pracy. Znajdują oni zatrudnienie w aptekach oraz na różnych stanowiskach w koncernach farmaceutycznych, rozpoczynając od działów handlowych, przez laboratoria badawczo-rozwojowe aż po stanowiska kierownicze.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *