Finanse i rachunkowość – kierunek studiów
Specjaliści w zakresie finansów i rachunkowości są od zawsze bardzo cenieni na rynku pracy. Dobry finansista to człowiek o otwartym umyśle, pragmatyczny, skrupulatny i systematyczny. Jeżeli odnajdujesz w sobie takie cechy, może warto zastanowić się nad studiami w tej dziedzinie? Nauczysz się rozumieć i przewidywać wydarzenia na rynkach finansowych, odkrywać ukryte mechanizmy światowych gospodarek, prowadzić księgowość oraz kontrolować finanse podmiotów gospodarczych. Zapraszamy do lektury tekstu, aby dowiedzieć się więcej na temat studiów.
Gdzie studiować finanse i rachunkowość?
Finanse i rachunkowość to jeden z kierunków ekonomiczno-biznesowych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować finanse i rachunkowość.
Studia w zakresie finansów i rachunkowości
Przygotuj się na spędzenie znacznych ilości czasu w laboratoriach komputerowych, Excel będzie dla Ciebie bardziej podstawową aplikacją niż edytor tekstu, a zaawansowane systemy analityczne i programy statystyczne staną się przysłowiową bułką z masłem. Oprócz tego, będziesz zobowiązany do uczestnictwa w tradycyjnych wykładach i ćwiczeniach, aby opanować zagadnienia związane z rachunkowością, ekonomią, zarządzaniem, analizą rynku i finansami publicznymi.
Rekrutacja na kierunek finanse i rachunkowość
W zależności od uczelni wymagania wstępne mogą być wysokie lub zaskakująco niskie. Co ciekawe, nie ma to prawie nic wspólnego z czymś, co jest określane jako „poziom uczelni”. Każda szkoła wyższa ma nieco inną filozofię działania. Niektóre odsiewają słabszych kandydatów w czasie rekrutacji, inne dają szansę maturzystom, którym nie powiodły się egzaminy, a najsłabsi studenci są skreślani z list po pierwszej sesji egzaminacyjnej.
Kariera zawodowa absolwenta finansów i rachunkowości
Ekspert w zakresie finansów i rachunkowości jest poszukiwanym na rynku pracy specjalistą, który może znaleźć zatrudnienie w instytucjach rządowych, samorządowych oraz pozarządowych, przede wszystkim jednak w różnego rodzaju podmiotach gospodarczych, bankach, instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych w kraju i za granicą. Warto znać języki obce, gdyż współczesny rozwój narzędzi komputerowych umożliwia pracę zdalną, poszerzając zakres możliwości poszukiwania zatrudnienia na praktycznie całą Europę.