Purple laser neon beams. Crowd of people watching laser show at street festival.
|

Fotonika – kierunek studiów

Fotonika to interdyscyplinarna dziedzina nauki, która łączy dokonania optyki, elektroniki i informatyki. Fotonika jest w pewnym aspekcie rozwinięciem elektroniki z zastosowaniem fotonów zamiast elektronów. Nauka ta zajmuje się wszystkim, co jest związane z fotonami i przetwarzaniem informacji. W obszarze fotoniki leży opracowywanie technik gromadzenia i przetwarzania obrazu, konstruowanie urządzeń pomiarowych wykorzystujących promieniowanie elektromagnetyczne czy opracowywanie technik gromadzenia informacji z użyciem promieniowania elektromagnetycznego.

Gdzie studiować fotonikę?

Fotonika to jeden z kierunków nauki przyrodniczej. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować fotonikę. Zobacz gdzie jeszcze możesz studiować fotonikę.

W trakcie studiów:

Studia na kierunku fotonika obejmują szeroki wachlarz właściwości światła i jego zastosowania w technice: fotografia klasyczna i cyfrowa, obiektywy i teoria aberracji, techniki rejestracji i wyświetlania obrazów trójwymiarowych, czujniki światłowodowe, holografię i projektowanie nowych materiałów fotonicznych. W programie studiów są również zaawansowane techniki programowania zarówno w zakresie symulacji zjawisk fizycznych i parametrów technicznych, jak i kontroli urządzeń i systemów optoelektronicznych, a także algorytmy rozpoznawania obrazu i kodowania sygnałów. Część programu poświęcona jest zagadnieniom współczesnej elektroniki wspomaganej komputerowo.

Po studiach:

Absolwent kierunku fotonika jest przygotowany do pracy w laboratoriach badawczych, badawczo-rozwojowych, przemysłowych i diagnostycznych w zakresie podstawowych prac badawczo-pomiarowych i analizy danych oraz w szkolnictwie. Ma kompetencje niezbędne do obsługi i nadzoru urządzeń, których działanie wymaga podstawowej wiedzy z zakresu fizyki i informatyki.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *