Male informatic engineer working inside server room database while wearing face mask
|

Informatyka – kierunek studiów

Informatyka to nauka, która ma charakter zarówno techniczny, jak i ścisły. Gdyby zastanowić się, czy dominującą rolę pełni w tej dziedzinie teoria, czy praktyka, należałoby stwierdzić, że teoria służy tam praktyce. Do rzadkości nie należą także wypadki, w których praktyka odsłania przed nauką nowe idee teoretyczne. Z pewnością można powiedzieć, że wieloletnia nauka matematyki nie jest na tym kierunku przypadkowa i znajduje ona swoje bardzo istotne zastosowania w trakcie nauki innych przedmiotów. Dlaczego więc, w języku angielskim studia informatyczne nazywane są „Computer science”?

Gdzie studiować informatykę?

Informatyka to kierunek informatyczny. Zobacz gdzie studiować informatykę.

Przygotowanie do studiów informatycznych

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, można jednak zauważyć, że taka nazwa jest nieco myląca. Stawia bowiem w centrum zainteresowania komputer, tymczasem jest on jedynie jednym z narzędzi. To trochę tak jakby zamiast słowa ogrodnictwo, używać nazwy „łopatologia”. Informatyka to pasjonująca dyscyplina wiedzy, prawdziwy raj dla ścisłych i praktycznych umysłów, które docenią olbrzymie bogactwo dziedzin informatycznych. Należą do nich takie obszary jak: administracja sieci, algorytmika, grafika komputerowa, modelowanie komputerowe, programowanie czy webmastering. W szkołach średnich bardzo łatwo rozpoznać uczniów, którzy postawili sobie konkretne, a jednocześnie trudne do osiągnięcia cele. Ludzie, pragnący otrzymać indeks na najlepszych kierunkach politechnicznych, medycznych czy prawniczych odrzucają w trakcie nauki w szkole średniej zbędne przedmioty i starają się uzyskać jak najlepsze oceny z dziedzin, które uwzględniane są w procesie rekrutacji na wymarzonych przez nich kierunkach. Otrzymanie oceny dostatecznej z języka polskiego nie zawsze jest hańbą. Jeżeli w parze ze słabymi wynikami z przedmiotów humanistycznych, idą oceny celujące z fizyki, matematyki i języków obcych, można powiedzieć, że abiturient potrafi określać i konsekwentnie realizować swoje życiowe cele.

Studia na kierunku Informatyka – wysokie wymagania i dynamiczny rozwój

W czasie nauki student musi poznać wszystkie elementy wiedzy informatycznej, które pozwolą mu rzetelnie w przyszłości wykonywać zawód powiązany z wybraną specjalizacją. Podstawą jest oczywiście matematyka, programowanie, architektura baz danych i wiedza o algorytmach oraz systemach operacyjnych. Informatyka to studia, które realizowane są w oparciu o projekty tworzone przez studentów. W trakcie pracy nad indywidualnymi zadaniami można liczyć na merytoryczną i fachową pomoc pracowników naukowych. Studia przygotowują do samodzielności, dlatego bardzo ważne jest by studenci rzuceni na głęboką wodę umieli radzić sobie z nawet najtrudniejszymi wyzwaniami zawodowymi.

Informatyk na rynku pracy

Jakie cechy, umiejętności oraz zdolności mogą sprawić, że absolwent informatyki będzie mógł przebierać w zleceniach i zmieniać pracę jak rękawiczki, uzyskując coraz lepsze wynagrodzenia i warunki zatrudnienia? Z pewnością ogromne znaczenie ma znajomość języków obcych. Nie bez wpływu pozostaje także ilość i jakość zrealizowanych projektów, historia zatrudnienia oraz rozległość sieci zawodowych kontaktów i znajomości. Szczególnie cenieni są informatycy zdolni do współpracy nie tylko w ścisłym gronie specjalistów z zakresu IT, lecz także fachowcy zdolni do rozmowy z laikami, którzy nierzadko występują w roli zleceniodawców i interesariuszy określających specyfikację produktów projektu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *