Construction materials
|

Inżynieria materiałowa – kierunek studiów

Inżynier materiałów jest człowiekiem, którego kompetencje są zbudowane na bazie gruntownej znajomości matematyki, chemii oraz fizyki. Dziedziny te umożliwiają zrozumienie procesów związanych z wytrzymałością, właściwościami, kształtowaniem struktury i troską o jakość materiałów. Zadaniem inżyniera materiałów jest planowanie procesów związanych z kształtowaniem, przetwarzaniem i wytwarzaniem materiałów w oparciu o konkretne specyfikacje. Studia w zakresie inżynierii materiałowej są idealną drogą, by zyskać wiedzę i umiejętności niezbędne do budowania kariery zawodowej w licznych branżach przemysłowych.

Gdzie studiować inżynierię materiałową?

Inżynieria materiałowa to jeden z kierunków technicznych. Zobacz wszystkie uczelnie gdzie możesz studiować inżynierię materiałową.

Jak dostać się na inżynierię materiałową?

Przepustką na te studia jest zwykle świetnie zdana matura z matematyki i chemii. Do listy przedmiotów niektóre uczelnie dopisują jeszcze fizykę oraz biologię. Jak do tej pory kierunek ten nie gromadził zbyt wielkiej ilości chętnych. Są więc uczelnie, w których nie trzeba mieć rewelacyjnych wyników na świadectwie dojrzałości, by skutecznie zawalczyć o indeks.

Jakie przedmioty będę mieć na studiach w zakresie inżynierii materiałowej?

Nauka o materiałach; mechanika i wytrzymałość materiałów; metalowe materiały inżynierskie; materiały ceramiczne; elektrotechnika; metody badań materiałów; projektowanie i dobór materiałów.

Czy łatwo znaleźć pracę będąc inżynierem materiałów?

Znalezienie pracy po ukończeniu tego kierunku, wbrew pozorom, nie jest łatwym zadaniem. Polski przemysł nadal jest w fazie rozwojowej, choć trzeba zauważyć, że za kilka lat z pewnością wzrośnie liczba miejsc pracy dla dobrze wykształconych inżynierów. Dziś warto szukać zatrudnienia w laboratoriach badawczo-rozwojowych, w branży handlowej oraz w różnych gałęziach przemysłu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *