Nowy kierunek na Uniwersytecie w Białymstoku

Jej absolwenci będą mogli m.in. obsługiwać aparaturę używaną w diagnostyce medycznej, np. elektrokardiografy i tomografy komputerowe. Na pierwszy rok studiów licencjackich uczelnia przyjmie 30 osób. Jeśli będzie zainteresowanie, po trzyletnim cyklu uruchomione zostaną także studia magisterskie.
Jak zaznaczył Żukowski, specjalność ta łączy fizykę z rozbudowaną chemią, biologią oraz przedmiotami typowo medycznymi. Przedmioty medyczne poprowadzą specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii. W jego ocenie, ta propozycja wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu służby zdrowia i rynku pracy, szczególnie w sytuacji, gdy w placówkach ochrony zdrowia wykorzystuje się coraz częściej specjalistyczną aparaturę.
Żukowski podkreślił również, że dodatkowym argumentem za uruchamianiem nowych specjalności jest fakt, że fizyka tradycyjna nie cieszy się szczególnym zainteresowaniem maturzystów.
Podczas studiów studenci odbędą praktyki w BCO, a część z nich będzie także mogło znaleźć zatrudnienie w tej placówce. Jak zaznaczył Żukowski, dopiero zdanie państwowego egzaminu daje pełne uprawnienia do wykonywania zawodu fizyka medycznego.
W podobnej specjalności na studiach fizycznych kształcą uniwersytety w: Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu oraz Łodzi. Fizyka medyczna jako odrębny kierunek studiów funkcjonuje natomiast na uczelniach w: Warszawie, Krakowie i Katowicach. MWI
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *