Perspektywiczne kierunki studiów

Absolwenci kierunków związanych z IT znajdują pracę, będąc jeszcze na studiach – mówi prof. Mirosław Karbowniczek, prorektor ds. ogólnych Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Jak jednak przedstawia się poziom kształcenia oraz jakość programów nauczania na polskich uczelniach? Czy polskie ośrodki akademickie kształcą dobrych specjalistów z zakresu nowoczesnych technologii? Odpowiedzi udzielił prof. Mirosław Karbowniczek, prorektor ds. ogólnych Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie – AGH prowadzi monitoring losów absolwentów na rynku pracy. Ostatnie wyniki pokazują, że 80 proc. przebadanych absolwentów ma pracę zgodną z wykształceniem – to głównie informatycy, ale też absolwenci mechatroniki – mówi. – Kluczem do sukcesu polskich uczelni jest ścisła współpraca z pracodawcami, odpowiadanie na ich potrzeby, wsłuchiwanie się w ich podpowiedzi. Z kolei uczelnia dzięki licznym umowom z firmami, ofertom staży czy praktyk, jest bardziej atrakcyjna dla studentów.

Współczesny, dynamicznie rozwijający się rynek pracy potrzebuje jednak specjalistów w wielu innych sektorach. Jakie kierunki pod tym względem wydają się równie atrakcyjne i perspektywiczne? Zdaniem prof. Karbowniczka – Warto poszukiwać nisz na rynku pracy, które są jeszcze niezagospodarowane i nieprzepełnione absolwentami. W AGH prowadzimy wiele takich specjalistycznych, nieobecnych na innych uczelniach kierunków, których absolwenci znajdują zatrudnienie, związanych czy to z gazem łupkowym, czy np. z odlewnictwem.

Informatyka, mechatronika, automatyka i robotyka, a może jednak specjalistyczne kierunki z zakresu odlewnictwa i wydobycia gazu łupkowego? Co wybraliście lub co planujecie wybrać w przyszłorocznej rekrutacji?

Źródło cytatów: Rzeczpospolita

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *