Zawód z pasją – specjalista ds. Public Relations

 

Kierunki.net: Dlaczego wybrałaś PR jako swój kierunek studiów?

 

Anna Świderska: Jak mawia facebook: „LUBIĘ TO!”

 

Teraz wiele młodych osób stoi przed pytaniem: kierować się zainteresowaniami, czy ważniejsze są perspektywy zatrudnienia? Jak to było w Twoim przypadku?

 

Jeśli lubisz coś robić, chcesz to robić i wykazujesz chęć oraz zaangażowanie to osiągniesz swój cel! Wybrałam to co czułam, że może dawać mi radość w życiu i spełnienie. Tak też się stało. Jeśli człowiek się spełnia w tym co robi to działa efektywnie, a efektywność przekłada się na aspekt ekonomiczny.

 

Dokonując wyboru rozważałaś jakieś inne opcje, czy byłaś zdecydowana tylko na PR?

Ukończyłam studia menadżerskie na 2 specjalizacjach: Zarządzanie Zasobami Ludzkimi(ZZL) oraz Public Relations(PR). Początkowo myślałam o reklamie, ale wraz z biegiem studiów zdecydowałam się na ZZL i PR. Reklama zajmuje często obszar  jednorazowych kampanii, zaś PR i ZZL dotyczą długofalowych działań, które  uważam za dużo ciekawsze i dające dużo większe możliwości.

 

Dlaczego akurat uczelnia warszawska?

 

Gdy myślałam początkowo o reklamie Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie była na tamten czas pierwszą i jedyną w Polsce uczelnią, która oferowała taką ścieżkę kształcenia.

 

Jak oceniasz swoje studia? Z pewnością miałaś swoje ulubione przedmioty, ale też takie, z którymi musiałaś się pomęczyć.

 

Z wyboru uczelni jestem bardzo zadowolona. Bardzo dużo zawdzięczam Wyższej Szkole Promocji! Kluczowy atut to życiowe i praktyczne podejście do studiowania i do tego co jest potrzebne w ramach wykonywania zawodu, a nie uczenie się sterty nikomu nie przydatnych informacji tzw. „klepanie teorii na pamięć”. Kolejny bardzo ważny aspekt – kadra składająca się z fachowców danej branży, z którymi pracuje się na realnych przykładach „z życia” przedsiębiorstw. To bardzo istotna kwestia!  WSP uczy konkretnego wykorzystania narzędzi i mechanizmów kierujących danym rynkiem. Wartościowe praktyki, zamiast tzw. „parzenia kawy” m.in. współorganizacja eventów różnego rodzaju: m.in. Festiwal Reklamy ZŁOTE ORŁY, Regaty Środowisk Artystycznych, Dni Mazowsza – Regionalny Festiwal, Akcje na Powązkach itp. Miałam także okazję sprawdzić się w strukturach samorządu studentów WSP, w organizacji skupiającej samorządy Warszawskie –  Porozumienie Uczelni Warszawskich oraz być delegatem Wyższej Szkoły Promocji w obradach Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej – to także ogromna dawka doświadczeń!

 

Nie obawiałaś się, że na rynku pracy zabraknie miejsca dla specjalisty ds. PR? Wielu twierdzi, że po studiach humanistycznych trudno o pracę w zawodzie.

 

Nie. Swoją pierwsza pracę rozpoczęłam już na 2 roku studiów. Czyli w tym roku będzie już 6 lat gdy pracuje. Uważam to za bardzo istotny aspekt, aby w trakcie studiów próbować swoich sił – pracować lub udzielać się jako wolontariusz. Wolontariat owszem nie daje środków finansowych, ale daje coś dużo bardziej istotnego – DOŚWIADCZENIE, które jest niezbędne i wymagane przy podjęciu docelowej pracy.

 

Wielu absolwentów wyjeżdża za granicę i tam szuka zatrudnienia. Czy brałaś taką ewentualność pod uwagę?

 

Nie! Podróżować lubię zarówno wakacyjnie jak i służbowo, ale swój azyl do pracy mam jednak tutaj, w Polsce.

 

Czym się zajmujesz zawodowo? W jaki sposób jest to powiązane z Twoim kierunkiem studiów?

 

Moje zadania są ściśle powiązane z kierunkiem studiów. Jestem dyrektorem ds. Marketingu i Public Relations w warszawskiej firmie Pro Plus – producenta innowacyjnych technologii, lidera rozwijającego się rynku eZdrowia. Dotychczas opracowałam nową strategię wizerunkową marki, która w 70% została już wdrożona, kolejnym etapem będzie (we współpracy ze środowiskiem dziennikarskim) budowanie świadomości społecznej Polaków dot. nowych technologii telemedycznych, które ułatwiają oraz zmieszają koszty dla pacjentów i jednostek medycznych. W zakresie działań społecznych rzecznictwo prasowe oraz wspólorganizacja eventów. Jestem m.in. Wiceprezesem Bartoszyckiego Stowarzyszenia na rzecz Honorowego Krwiodawstwa, Dawstwa Szpiku Kostnego i Dawców Organów Rubin, oraz członkiem Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Aktywności Dzieci i Młodzieży Czas na Nas. Zajmuje się także obszarem Social Media dla Bartoszyckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a od marca zamierzam podjąć współpracę z jedną z największych fundacji w Polsce z Centrum Praw Kobiet. 

 

Co najbardziej podoba Ci się w pracy? A może coś przeszkadza?

 

Co mi przeszkadza? Dzień czasem bywa stanowczo za krótki. Podoba mi się duża dowolność i możliwość eksploatowania kreatywności i realizowania swoich wizji. PR jest swego rodzaju sztuką. Sztuką tworzenia słowem, obrazem, czynem a czasem i liczbami.

 

Niektórzy twierdzą, że specjaliści ds. PR zajmują się głównie „zamiataniem pod dywan” tego, co powinno pozostać niewidoczne w publicznym wizerunku. Co byś im na to odpowiedziała?

 

PR to bardzo obszerna dziedzina. Panowanie nad sytuacją kryzysową to trudne zadanie. Pewna słuszność w tym jest, ale nie jest to kluczowy obszar działalności PR.

 

Coraz większe znaczenie w PR ma Internet. Czy dużą wagę w pracy przywiązujesz do tego medium?

 

Owszem, Internet to istotne narzędzie w komunikacji, zarówno jeśli chodzi o PR wewnętrzny firmy jak i zewnętrzny. Kluczowym trendem są aktualnie Social Media, czyli kreowanie wizerunku poprzez portale społecznościowe typu Facebook: tworzenie profili organizacji, prowadzenie komunikacji z odbiorcami marki, informowanie o nowościach i zmianach zachodzących w firmie.

 

Jak można przygotować się do zawodu specjalisty ds. PR lub do studiów na tym kierunku, jeśli już ktoś w liceum marzy o takim zawodzie?

 

Należy trenować swoje umiejętności komunikacyjne, starać się brać udział w organizacji  szkolnych wydarzeń i nie unikać publicznych wystąpień.

 

Public relations to dziedzina, w której bardzo ważne są predyspozycje zawodowe, umiejętności miękkie i osobowość. Jaki powinien być kandydat do tego zawodu?

 

PR to w dużej mierze ogromna elastyczność i dostosowywanie narzędzi komunikacyjnych do dynamicznie zmieniającego się rynku i grup docelowych. To umiejętność i odwaga wychodzenia skrajnie poza szablony i standardy – duża dawka kreatywności i fantazji. Istotną kompetencją jest także wysoki poziom komunikacji – zarówno tzw. lekkie pióro, ale także umiejętność wystąpień publicznych m.in. telewizyjnych, radiowych a co za tym idzie umiejętność pozyskania zainteresowania medialnego danym eventem, produktem czy usługą.  Reasumując: umiejętność kreowania i zarządzania marką, projektowanie komunikacji, doradztwo kierownicze w zakresie realizowanych strategii i budowy spójnych działań i polityki medialnej oraz rzecznictwo prasowe.

 

Jeśli nie byłabyś specjalistką ds PR to zostałbyś….?

 

Nie wyobrażam sobie innej pracy – PR to moja pasja.

 

Anna Świderska – absolwentka Wyższej Szkoły Promocji w Warszawie. W 2011 roku ukończyła specjalaności: Zarządzanie Zasobami Ludzkimi oraz Public Relations. Pracuje jako specjalista ds. marketingu i pr. Udziela się także społecznie w kilku organizacjach.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *