Farm combine tractor
|

Rolnictwo – kierunek studiów

Rolnictwo było jednym z pierwszych zajęć, jakie opanował człowiek. Umiejętność prowadzenia gospodarstw rolnych przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Światy wielkiej nauki i wsi zostały skrzyżowane stosunkowo niedawno. Wraz z rewolucją przemysłową do rolnictwa zaczęły trafiać maszyny, które ułatwiały prace na roli. Wraz z rozwojem nowoczesnej chemii rozpoczęto opracowywać optymalne receptury nawozów i środków biobójczych, niezbędnych w walce ze szkodnikami. Dziś nie istnieją już prawie gospodarstwa rolne, prowadzone tradycyjnymi metodami. 

Gdzie studiować rolnictwo?

Rolnictwo to kierunek przyrodniczy. Zobacz wszystkie uczelnie gdzie możesz studiować rolnictwo.

Jak dostać się na studia rolnicze?

Wystarczy dobrze zdać maturę z przedmiotów, które wskazane zostały przez komisję rekrutacyjną wybranej przez Ciebie uczelni. Oczywiście, nawet jeżeli nie jest to przedmiotem oceny, zawsze opłaca się uczyć języków obcych. Nie rezygnuj więc ze swoich językowych zainteresowań.

Jak przebiega nauka na kierunku rolnictwo?

Do rolnictwa wkroczyła Nauka przez wielkie „N”. Ciągniki korzystają z pomiarów satelitarnych, daty zbiorów i zasiewów obliczane są przez komputery z użyciem skomplikowanych algorytmów i pomiarów, a jakość produktów mierzona jest w świetnie wyposażonych laboratoriach. Wraz z opisanymi tu zmianami musiał wzrosnąć poziom kwalifikacji i umiejętności osób, które zarządzają gospodarstwami rolnymi. Studenci uczestniczą w laboratoriach, ćwiczeniach i wykładach. Praktyczną stronę zawodu rolnika poznają w czasie zajęć terenowych w gospodarstwach eksperymentalnych, a swoje umiejętności informatyczne doskonalą w pracowniach komputerowych, wyposażonych w dostęp do specjalistycznego oprogramowania.

Jakie przedmioty są na kierunku rolnictwo?

Do przykładowych przedmiotów, realizowanych na tym kierunku należą: agrofizyka; analiza instrumentalna; botanika; weterynaria; nasiennictwo; mechanika; biochemia.

Czy poza gospodarstwem rolnym warto szukać pracy po ukończeniu rolnictwa?

Oczywiście, jeżeli nie masz ziemi lub nie chcesz ubiegać się o zatrudnienie w wielkoobszarowym gospodarstwie, Twoje szanse zawodowe nie są najgorsze! Istnieje wiele agend rządowych i pozarządowych, które świadczą pomoc rolnikom. Zwróć także uwagę na organizacje oraz instytucje kontrolowane przez ministerstwo rolnictwa oraz samorządy terytorialne. Osoby po ukończeniu tego kierunku zwykle znajdują zatrudnienie, w którym wykorzystują na co dzień swoje wykształcenie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *