Rybactwo na UWM w Olsztynie – dlaczego warto?
Po pierwsze: kampus
Kampus kortowski to jedno z najpiękniejszych miasteczek akademickich w Polsce, położone nad dwoma jeziorami w sąsiedztwie naturalnego lasu – wyśmienite miejsce zarówno do nauki, jak i wypoczynku. Tutaj znajdują się akademiki, budynki dydaktyczne, biblioteka uniwersytecka, sieć sklepów, poczta, banki, księgarnie, bary szybkiej obsługi, stołówka oraz kluby studenckie. Nowoczesne zaplecze sportowe stwarza doskonałe warunki do uprawiania turystyki i wielu dyscyplin sportowych. To tutaj odbywają się Kortowiada, czyli coroczne juwenalia UWM. W opinii studentów jest to tak wyjątkową impreza, że warto czekać na nią cały rok!
Po drugie: wyjątkowe studia
W oparciu o unikatowy program studiów uczelnia kształci ichtiologów – przedsiębiorczych młodych ludzi gotowych sprostać wyzwaniom nowoczesnej gospodarki rybackiej. Absolwenci biorą udział w produkcji zdrową żywność oraz istotnej z punktu widzenia ochrony środowiska, rekreacji czy turystyki. Obecnie rybactwo to także strategiczny sektor w Polsce i Unii Europejskiej, objęty wsparciem finansowym w ramach Funduszy Strukturalnych.
Po trzecie: jakość kształcenia
W 2015 roku program kształcenia na kierunku rybactwo Wydziału Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie uzyskał wyróżniającą ocenę, przyznaną przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ocena ta to efekt posiadania najwyższej kategorii naukowej i pełnych praw akademickich w dyscyplinie rybactwo, wysoko wykwalifikowanej kadry o uznanym dorobku międzynarodowym, a także nowoczesnej bazy dydaktyczno-badawczej w postaci doskonale wyposażonych laboratoriów tworzących Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej.
Po piąte: praktyka czyni mistrza
Program studiów obejmuje praktyki zawodowe przeprowadzane w najlepszych ośrodkach krajowych i zagranicznych zajmujących się akwakulturą i rybołówstwem oraz zajęcia o charakterze terenowym. Wszyscy studenci pragnący pogłębiać swoją wiedzę teoretyczną i łączyć ją z doświadczeniami praktycznymi, mogą uczestniczyć w działalności profilowanych kół naukowych jak:
- Koło Naukowe Hydrobiologów i Rybaków,
- Studenckie Koło Pasjonatów Wędkarstwa i Aktywnej Ochrony Ryb „FARIO”,
- Naukowe Koło Akwarystów „LABEO”.
Jak się dostać?
Kierunek rybactwo obejmuje studia I i II stopnia. W trakcie rekrutacji na studia inżynierskie brane są pod uwagę wyniki maturalne z trzech wybranych przedmiotów:
- biologia,
- chemia,
- fizyka i astronomia,
- geografia,
- język obcy nowożytny,
- język polski,
- matematyka.
Na studia magisterskie są przyjmowani absolwenci pokrewnych kierunków z najlepszymi wynikami.
Więcej na temat programu studiów tego kierunku znajdziesz tutaj.