Woman eating breakfast and using phone in the hotel room. Room service breakfast in hotel room.
|

Gastronomia i hotelarstwo – kierunek studiów

Jest taka wiecznie nienasycona branża, która im więcej wchłania, tym bardziej czuje pragnienie; to gastronomia i hotelarstwo. Studiując ten kierunek ma się szanse na dobrą pracę, dlatego co roku na uczelnie oferujące tego typu studia przybywa nowa fala studentów. Osobom chętnym do studiowania gastronomii i hotelarstwa oferuje się studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe. Program studiów jest bardzo podobny, dlatego nie ma trudności z przenoszeniem się z jednej uczelni na drugą. Rekrutacja wygląda natomiast różnie, w zależności od rodzaju uczelni. 

Gdzie studiować gastronomię i hotelarstwo?

Gastronomia i hotelarstwo to jeden z kierunków nauk hotelarstwa i turystyki. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować gastronomię i hotelarstwo.

W trakcie studiów:

Są miejsca, gdzie na gastronomię i hotelarstwo przyjmuje się bez egzaminów wstępnych. Wystarczy wypełnić kilka dokumentów, wpłacić pewną kwotę za studia i już można cieszyć się z indeksu wyższej szkoły. Są i takie miejsca, gdzie na kandydatów czeka rozmowa kwalifikacyjna, wyłaniająca szczęśliwców, którzy pierwszego października rozpoczną rok akademicki. Są wreszcie takie uczelnie, na których przyszli studenci muszą stanąć do pojedynku na świadectwa maturalne. Najczęściej pod uwagę brane są stopnie z przedmiotów przyrodniczych (biologia) oraz ścisłych (matematyka). Zdarza się jednak, że punktowane są także inne przedmioty, na przykład geografia, czy chemia. A zatem, nim rozpocznie się przygodę z gastronomią i hotelarstwem lepiej najpierw wszystko sprawdzić, by później nie być niemile zaskoczonym.

Po studiach:

Na absolwentów czeka wciągająca praca, w której nie można się nudzić. Ciągłe inwestycje w branży gastronomiczno – hotelarskiej i powstawanie nowych obiektów rekreacyjno – wypoczynkowych powoduje, że istnieje nieustanne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników gotowych poprowadzić hotel, zarządzać nim z prezesowskiego stołka lub obsługiwać klientów zza recepcyjnej lady. Absolwentów gastronomii i hotelarstwa chętnie zatrudniają też przedsiębiorstwa gastronomiczne, a nawet biura podróży. Osoby posiadające „smykałkę” do interesów mogą założyć własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi w jednym lub obu sektorach jednocześnie. To tylko przykładowe możliwości, jakie otwierają się przed przyszłymi hotelarzami i gastronomami. Każdy wybierze oczywiście swoją własną drogę.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *