Koreanistyka – kierunek studiów
Nowe inwestycje na rynku koreańskim to priorytet wielu polskich firm. Studia na kierunku koreanistyka powstały właśnie po to, by wypuścić na rynek pracy specjalistów znających specyfikę koreańskiej rzeczywistości. Chętnych do studiowania tego kierunku co roku przybywa. By dostać się na koreanistykę musicie wziąć udział w konkursie świadectw dojrzałości. Szczególnie ważne są oceny z przedmiotów humanistycznych i języka obcego. Pierwszy etap edukacji trwa trzy lata. Dla osób zainteresowanych kontynuowaniem nauki na tym kierunku przygotowano ofertę studiów magisterskich.
Gdzie studiować koreanistykę?
Koreanistyka to jeden z kierunków filologicznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować koreanistykę.
W trakcie studiów:
W programie studiów znajdują się przede wszystkim przedmioty należące do dwóch dyscyplin nauki: humanistyki i nauk społecznych. Koreanistyka daje możliwość poznania historii wschodniego regionu Azji, zdobycia umiejętność płynnego posługiwania się językiem koreańskim w rozmaitych sytuacjach życiowych, zgłębienia wiadomości na temat kultury, sztuki, filozofii, a nawet fauny i flory obu państw koreańskich. Wszystkie te wiadomości pomogą wam lepiej zrozumieć Koreę. Zdobędziecie wiedzę o Korei. Poznacie jej historię sprzed podziału oraz po rozpadzie na dwa państwa. Każdemu państwu koreańskiemu przyjrzycie się osobno. Zdobędziecie wiedzę o roli Korei na kontynencie azjatyckim i jej wpływowi na światową gospodarkę. Nauczycie się dostrzegać i analizować problemy społeczne, ekonomiczne i polityczne występujące na półwyspie koreańskim. Dostaniecie szansę nauczenia się języka koreańskiego od podstaw. Na studiach licencjackich poznacie podstawowe konstrukcje gramatyczne, umożliwiające czytanie i pisanie prostych tekstów. Na studiach magisterskich wgłębicie się w gramatykę opisową języka koreańskiego, tak, by po drugim etapie edukacji akademickiej biegle władać językiem koreańskim w mowie i w piśmie. Przekonacie się, że nauka języka, który nie należy do grupy języków indoeuropejskich, wcale nie musi nastręczać kłopotów. Wykładowcy na kierunku koreanistyka zrobią wszystko, by poznawanie języka koreańskiego było dla was przyjemnością. Zajęcia na koreanistyce mają zarówno formę praktycznych ćwiczeń i wykładów, jak i warsztatów, na których kształci się umiejętności komunikacyjne w konkretnych sytuacjach życiowych. Na studiach otrzymacie także dużą dawkę wiedzy z zakresu filozofii, religii, kultury i sztuki Korei.
Po studiach:
Czeka was ciekawa praca w instytucjach kulturalnych, na przykład muzeach czy bibliotekach. Będziecie mogli zajmować się tam promowaniem koreańskiej kultury, na przykład jej dorobku literackiego. Z absolwentami koreanistyki często kontaktują się biura podróży, które w swojej ofercie mają wyprawy do wschodniej Azji. Wystąpicie w roli ekspertów i doradców. A niektórzy dostaną szansę nawiązania stałej współpracy z biurem podróży i zdobycia licencji przewodnika albo pilota wycieczek. Adeptami tego kierunku studiów interesują się również rozmaite firmy prowadzące działalność gospodarczą na terenie Azji i myślące o wejściu na rynek koreański. Tutaj osoby studiujące koreanistykę będą mogły sprawdzić się w roli przedstawicieli handlowych czy też negocjatorów biznesowych, zapewniając swemu pracodawcy lukratywne kontrakty z koreańskimi partnerami. Po koreanistyce można także uczyć studentów, pracować w administracji państwowej na stanowiskach urzędniczyć, itp. Właściwie perspektywy są nieograniczone. W gruncie rzeczy najwięcej zależy od chęci, pomysłu i szczęścia.