Lingwistyka stosowana – kierunek studiów
Lingwistyka stosowana to studia na wskroś praktyczne. Wiedza teoretyczna przekazywana w ramach tego kierunku, zredukowana jest do niezbędnego minimum. Istotą studiów jest praktyka, umiejętność posługiwania się wybranymi językami obcymi w zróżnicowanych sytuacjach, kształtowanie zdolności translatorskich, a więc tłumaczenia tekstów oraz wyposażenie studentów w umiejętności dydaktyczne, które sprawią, że będą oni znakomitymi nauczycielami. Powstanie tego kierunku jest rezultatem współczesnej refleksji, dotyczącej sposobów oraz skuteczności nauki języków obcych.
Gdzie studiować lingwistykę stosowaną?
Lingwistyka stosowana to jeden z kierunków filologicznych. Zobacz gdzie studiować lingwystykę stosowaną.
Kandydat na lingwistykę stosowaną
Teoria języka, znajomość historycznych struktur gramatycznych, etymologii czy dogłębna wiedza o morfologii języków jest niezbędna w pracy naukowej. W codziennych zastosowaniach są jednak o wiele istotniejsze zakresy, które w rzeczywistości decydują o stopniu znajomości języka obcego, należą do nich umiejętności, które można określić, jako „stosowane”. Słowo to nieprzypadkowo znalazło się w nazwie prezentowanego tu kierunku. Podkreśla ono praktyczny profil studiów. Zanim zdecydujesz się wybrać studia w zakresie Lingwistyki stosowanej, koniecznie zapoznaj się z ofertą wybranej przez Ciebie uczelni, aby dowiedzieć się, jakie języki są wykładane na tym kierunku oraz jak przedstawiają się preferencje komisji rekrutacyjnej. Pozwoli Ci to wybrać przedmioty na egzamin maturalny i dobrze przygotować się do studiów. Jakie predyspozycje powinieneś mieć, by studia lingwistyczne były dla Ciebie odpowiednim wyborem? Przede wszystkim talent do nauki języków obcych, który objawia się biegłością w posługiwaniu się językami oraz łatwością ich nauki. Z pewnością dobre oceny, na świadectwie maturalnym mogą stać się gwarancją sukcesu rekrutacyjnego.
Studia lingwistyczne
Studia wymagają dość dużych poświęceń. W trakcie nauki trzeba udoskonalić posługiwanie się przynajmniej dwoma językami obcymi. Praktyczny profil studiów nie jest wcale ułatwieniem. Szczególny nacisk położony jest bowiem na umiejętność mówienia, pisania i tłumaczenia w konkretnych sytuacjach, które mogą zaistnieć w praktyce gospodarczej, biznesowej, politycznej, czy społecznej.
Praca po lingwistyce stosowanej
Wiele zależy od zdolności pozajęzykowych. Jeżeli absolwent wykazuje talenty managerskie, handlowe, czy biznesowe, studia, które ukończył mogą stać się jego wielkim atutem. W warunkach zglobalizowanego świata, umiejętności językowe stanowią podstawę sukcesu zawodowego w bardzo licznych obszarach współpracy międzynarodowej. Znajomość kilku języków obcych może pomóc zyskać atrakcyjny etat, ponieważ pracodawcy, z oczywistych względów wolą zatrudnić jedną osobę, która może pomóc im prowadzić interesy w kilku różnych językach, niż kilka osób ze znajomością jednego języka obcego.