Graphic designer

Projektowanie graficzne – kierunek studiów

Projektowanie graficzne to czynność intelektualna, techniczna i kreatywna. Projektant grafiki nie tylko ilustruje czy opracowuje metody na potrzeby prezentacji wizualnej, ale także organizuje pracę. Zawód ten jest związany z wszelką formą prezentacji i informacji wizualnej, z opracowywaniem logo, ilustracji, typografii, kaligrafii czy opakowań. Potrzebna jest tu wszechstronność i orientacja w różnych dziedzinach twórczości wizualnej – grafice, malarstwie, projektowaniu przemysłowym, animacji filmowej. Zanim wybierzesz kierunek studiów dla siebie, zapraszamy do lektury!

Gdzie studiować projektowanie graficzne?

Projektowanie graficzne to jeden z kierunków studiów artystycznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować projektowanie graficzne.

W trakcie studiów:

Niezbędna jest wiedza operacyjna na temat programów graficznych na platformach MacIntosh oraz PC, znajomość aplikacji Adobe Photoshop, CorelDRAW, QuarkXPress, 3D Studio Max, AutoCAD, Flash i wielu innych, oraz kreatywność plastyczna, komunikatywność i język angielski, najlepiej w stopniu zaawansowanym. W programie studiów są wykłady i ćwiczenia z różnych dziedzin, zwykle równoważnych grafice warsztatowej czy artystycznej. Są to więc przedmioty ogólnoplastyczne, takie jak rysunek i malarstwo, a także przedmioty zawodowe (kompozycja i podstawy projektowania graficznego, podstawy typografii, warsztaty komputerowe, projektowanie grafiki wydawniczej, projektowanie opakowań, plakatu, informacji wizualnej). Wreszcie są też przedmioty teoretyczne. Co ciekawe, może do nich należeć nie tylko historia sztuki, ale i marketing, wybrane zagadnienia z historii grafiki projektowej, zagadnienia sztuki współczesnej czy prawa autorskiego.

Po studiach:

Absolwenci kierunku projektowanie graficzne mogą pracować m.in.:

  • w firmach poligraficznych,
  • w wydawnictwach prasowych,
  • jako projektanci ilustracji czy opakowań.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *