Zawód z pasją – filozof, psychoterapeuta, nauczyciel jogi

Czy pamiętasz dlaczego wybrałeś filozofię jako kierunek studiów?

Filozofię wybrałem jako jedyny (poza malarstwem) kierunek studiów, który mnie interesował po ukończeniu Liceum. „Dotknąłem” tematu w szkole średniej i poczułem, że jest to coś, co jest niezbędne w mojej dalszej drodze życiowej – ogólna wiedza na temat świata, życia i człowieka!

Co było szczególnego w studiowaniu filozofii akurat w Toruniu?

Szczególnym wydarzeniem związanym z Toruniem był specyficzny, sprzyjający zatrzymaniu klimat miasta, ale przede wszystkim wykładowcy! Inspirujące i odkrywce dla mnie wykłady z estetyki prof. Żelaznego – inspiracja na długie lata oraz magiczne i transformujące spotkanie z prof. Żelazną, u której miałem przyjemność pisać doktorat. Niezapomniane doświadczenie wchodzenia w świat psychoanalizy jungowskiej w kontekście filozoficznym! Doświadczenie, które do tej pory kształtuje moje postrzeganie świata i stanowi podstawę w mojej pracy psychoterapeutycznej.

Jak oceniasz czas studiów z dzisiejszej perspektywy? W jaki sposób wpłynęły na Twoje życiowe wybory? Co dają ci dzisiaj?

Czas studiów to dla mnie głęboka transformacja światopoglądowa 🙂 Mocne przyjaźnie i wchodzenie w dojrzałość intelektualną. Jeśli chodzi o wybory, to moja dzisiejsza praca psychoterapeutyczna jest bezpośrednią kontynuacją studiów nad psychologią Junga, która była tematem mojej magisterki i doktoratu.

Potocznie popularne jest przekonanie, choć badania pokazują, że jest ono nieprawdziwe, że po studiach humanistycznych trudno znaleźć pracę. Miałeś konkretny plan na to, co robić po studiach? Jaka jest twoja zawodowa historia?

Częściowo odpowiedź na to pytanie pojawiła się powyżej. Moja praca zawodowa początkowo związana była głównie z prowadzeniem zajęć hatha jogi oraz warsztatów rozwojowych, gdzie wiedza filozoficzna była bazą wspierającą moje działania. Dalej, podejmując studia psychoterapeutyczne, filozofia i psychoanaliza jungowska dały mi mocne korzenie i punkt wyjścia do dalszego zgłębiania wiedzy o psychice ludzkiej. Uważam, że jest to niezbędne w całościowym podejściu do człowieka, a takie preferuję w swojej pracy z ludźmi.

Młodzi ludzie dzisiaj wybierający studia nie lubią chyba rad, ale spróbujmy. Czym według ciebie powinni się kierować w swoich wyborach studiów?

Idź za głosem serca i tego, co cię naprawdę interesuje i fascynuje. Takich ludzi potrzebujemy w dzisiejszym świecie pełnym możliwości, ale też wymagającym od nas nowego spojrzenia na siebie, ludzi i świat wokół. Potrzebujemy fascynatów z otwartym spojrzeniem i talentem do tego, co robią. Ludzi, którzy zarabiając pieniądze realizuję jednocześnie pełnię swojego człowieczeństwa.

Dr Arkadiusz Tabero – absolwent filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z 1999 roku. Filozof, psychoterapeuta, dyplomowany nauczyciel Hatha Jogi. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu. Autor rozprawy doktorskiej „Tako rzecze Zaratustra Fryderyka Nietzschego w interpretacji Carla Gustawa Junga”. Publicysta kwartalnika „Albo albo. Problemy psychologii i kultury”. W Warszawie prowadzi „Pracownię Psychologii Procesu” oraz studio jogi „Joga Praga”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *