Filologia chińska (sinologia) – kierunek studiów
W Polsce można studiować bardzo wiele języków obcych. Obok studiów w zakresie języków europejskich, istnieją także studia przeznaczone dla kandydatów, którzy pragną zapoznać się z językami Azji. Bardzo ciekawą propozycją jest Sinologia, a więc studia poświęcone nauce języka chińskiego. Z pewnością jest to kierunek wyjątkowy i oryginalny, choć jak do tej pory bardzo mało znany. Warto wspomnieć, że konkurencja podczas rekturacji jest spora, dlatego dobry wynik z matury jest obowiązkowy. Jeżeli chcesz zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane o sinologię pytania, przeczytaj ten artykuł.
Gdzie studiować sinologię?
Sinologia to jeden z kierunków filologicznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować sinologię.
Dla kogo przeznaczona jest sinologia?
Studia sinologiczne to studia dla ludzi ambitnych, ciekawych świata, obdarzonych dużymi zdolnościami językowymi oraz pragnących poznawać orientalną filozofię i dalekowschodnie pojmowanie świata. Studia choć interesujące, nie należą do łatwych. Do tego trzeba wiedzieć, że nie istnieje jeden powszechnie używany język chiński. Choć system zapisu jest w zasadzie niezmienny i używany jest uniwersalnie, to zróżnicowana wymowa bardzo często uniemożliwia komunikację Chińczykom, pochodzącym z różnych regionów.
Czego nauczę się w trakcie studiów sinologicznych?
Zacznijmy od grupy przedmiotów mających charakter uzupełniający. Studia sinologiczne umożliwiają dobre poznanie kultury i sposobu myślenia ludzi Dalekiego Wschodu. Istotną częścią wykształcenia sinologa są bogate kompetencje międzykulturowe. Aby nauczyć się języka chińskiego, należy zapoznać się także z pisownią. Warto wiedzieć, że alfabet chiński jest niezwykle bogaty, liczy bowiem kilkadziesiąt tysięcy znaków, które reprezentują poszczególne sylaby, a niekiedy całe słowa lub frazy. Biegłe czytanie możliwe jest przy znajomości około pięciu tysięcy sinogramów. W Chinach osoby, które znają mniej niż dwa tysiące znaków, uchodzą za analfabetów. Do tego student musi opanować gramatykę, fonetykę, posiąść umiejętność konwersacji oraz wyćwiczyć warsztat translatorski.
Czy znajdę pracę po filologii chińskiej?
Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziesz jej szukać. Trzeba wykazać się przedsiębiorczością i sprytem. Z pewnością nie możesz liczyć na to, że w Twoim Powiatowym Urzędzie Pracy znajdziesz ogłoszenie „Zatrudnię sinologa”. Pamiętaj jednak, że stale rosną ekonomiczne wskaźniki, obrazujące wymianę handlową z ChRL. Coraz liczniejsza jest obecność chińskich firm, banków oraz instytucji kulturowych w Europie. Można zatem powiedzieć, że jeżeli w trakcie studiów będziesz miał okazję wyjechać do Państwa Środka i zrealizujesz kilka staży oraz praktyk w dobrych firmach, z pewnością staniesz się cenionym na rynku pracy ekspertem w zakresie kontaktów gospodarczych i kulturalnych z Chińską Republiką Ludową.