Etnologia – kierunek studiów
W języku greckim słowo „ethnos” oznacza lud. „Logos”, można ją przetłumaczyć jako słowo, mowa, a nawet nauka. Etnologia jest więc nauką o ludach zamieszkujących różne miejsca na Ziemi. Perspektywa etnologiczna nie jest jedynym kierunkiem opisu kultury, relacji społecznych i świata osób powiązanych więzami lokalnymi. Zarówno antropologia kulturowa, jak i etnografia mogą okazać się ważnymi dziedzinami, które wraz z etnologią tworzą zakres niezbędny do komplementarnego poznawania odległych i bliskich nam geograficznie grup etnicznych.
Gdzie studiować etnologię?
Etnologia to jeden z kierunków humanistyczno-społecznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować etnologię.
Jak przygotować się do studiów na kierunku etnologia?
W programie szkoły średniej nie ma przedmiotu etnologia, dobrze byłoby, gdyby w obszarze Twoich zainteresowań pozaszkolnych znalazła się regionalistyka, czy wiedza o różnorodnych grupach etnicznych. Oczywiście powinieneś mieć dobre oceny z języka polskiego, historii i geografii. Z pewnością nie zaszkodzi wiedza o społeczeństwie.
Czy warto studiować drugi kierunek, poza etnologią?
Studia na drugim kierunku w połączeniu z etnologią wydają się być świetnym pomysłem, który może przyczynić się do zwiększenia szansy na przyszłe zatrudnienie. Warto wybrać kierunek o odmiennej specyfice, np. marketing i zarządzanie, dzięki któremu w przyszłości będziesz świetnym kandydatem na dyrektora muzeum, kierownika promocji regionu czy specjalistę w zakresie reklamy.
Jak studiuje się etnologię?
Etnologia to niezwykle ciekawe studia. Każda uczelnia ustala ich program w sposób indywidualny, dlatego aby poznać listę przedmiotów warto odwiedzić strony internetowe uczelni, którą zamierzasz wybrać. Z pewnością uczestniczyć będziesz jako student w wykładach i ćwiczeniach. W poznawaniu języków obcych będą towarzyszyć Ci lektorzy, którzy w ramach konwersatoriów i lektoratów pomogą Ci doskonalić umiejętności lingwistyczne.
Czy po etnologii łatwo znaleźć pracę?
Niestety nie. Liczba miejsc na uczelniach, w instytutach badawczych i placówkach popularyzacji kultury jest ograniczona. Sztuka znalezienia pracy w zawodzie oparta jest o kontakty, które wypracujesz na studiach oraz otwarty umysł, który odnajdzie i nie zmarnuje żadnej szansy!