Close-up of traditional carnival mask, called Kurent, Slovenia
|

Etnologia – kierunek studiów

W języku greckim słowo „ethnos” oznacza lud. „Logos”, można ją przetłumaczyć jako słowo, mowa, a nawet nauka. Etnologia jest więc nauką o ludach zamieszkujących różne miejsca na Ziemi. Perspektywa etnologiczna nie jest jedynym kierunkiem opisu kultury, relacji społecznych i świata osób powiązanych więzami lokalnymi. Zarówno antropologia kulturowa, jak i etnografia mogą okazać się ważnymi dziedzinami, które wraz z etnologią tworzą zakres niezbędny do komplementarnego poznawania odległych i bliskich nam geograficznie grup etnicznych.

Gdzie studiować etnologię?

Etnologia to jeden z kierunków humanistyczno-społecznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować etnologię.

Jak przygotować się do studiów na kierunku etnologia?

W programie szkoły średniej nie ma przedmiotu etnologia, dobrze byłoby, gdyby w obszarze Twoich zainteresowań pozaszkolnych znalazła się regionalistyka, czy wiedza o różnorodnych grupach etnicznych. Oczywiście powinieneś mieć dobre oceny z języka polskiego, historii i geografii. Z pewnością nie zaszkodzi wiedza o społeczeństwie.

Czy warto studiować drugi kierunek, poza etnologią?

Studia na drugim kierunku w połączeniu z etnologią wydają się być świetnym pomysłem, który może przyczynić się do zwiększenia szansy na przyszłe zatrudnienie. Warto wybrać kierunek o odmiennej specyfice, np. marketing i zarządzanie, dzięki któremu w przyszłości będziesz świetnym kandydatem na dyrektora muzeum, kierownika promocji regionu czy specjalistę w zakresie reklamy.

Jak studiuje się etnologię?

Etnologia to niezwykle ciekawe studia. Każda uczelnia ustala ich program w sposób indywidualny, dlatego aby poznać listę przedmiotów warto odwiedzić strony internetowe uczelni, którą zamierzasz wybrać. Z pewnością uczestniczyć będziesz jako student w wykładach i ćwiczeniach. W poznawaniu języków obcych będą towarzyszyć Ci lektorzy, którzy w ramach konwersatoriów i lektoratów pomogą Ci doskonalić umiejętności lingwistyczne.

Czy po etnologii łatwo znaleźć pracę?

Niestety nie. Liczba miejsc na uczelniach, w instytutach badawczych i placówkach popularyzacji kultury jest ograniczona. Sztuka znalezienia pracy w zawodzie oparta jest o kontakty, które wypracujesz na studiach oraz otwarty umysł, który odnajdzie i nie zmarnuje żadnej szansy!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *