Italian flag
|

Filologia włoska (italianistyka) – kierunek studiów

Filologia włoska to świetne studia, dla tych którzy kochają słoneczną Italię, gotowi są do częstych wyjazdów służbowych oraz interesują się literaturą i kulturą narodu, zamieszkującego Półwysep Apeniński. Włochy to kraj tak znakomitych twórców, jak Umberto Eco, Francesco Petrarka, Leonardo da Vinci, Antonio Vivaldi, czy Dante Alighieri. Ludzie, którzy są potomkami Starożytnych Rzymian nie zaprzepaścili swojego dziedzictwa i nawet dzisiaj wznoszą się na wyżyny dokonań artystycznych w muzyce, literaturze, filmie, a także w sporcie. Zapraszamy do lektury!

Gdzie studiować filologię włoską?

Filologia włoska to jeden z kierunków filologicznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować filologię włoską.

Język włoski nie tylko we Włoszech

Język włoski jest efektem licznych modyfikacji i rozwoju języka łacińskiego. Co ciekawe, nie jest on używany tylko na terenie Republiki Włoskiej. W Szwajcarii jest to jeden z języków urzędowych, a do dziś także można porozumieć się po włosku na terenie byłych afrykańskich kolonii włoskich oraz we włoskich skupiskach w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Przedmiot studiów italianistycznych

Nauka języka Petrarki to nie tylko studia nad gramatyką i leksyką. Bardzo ważnym obszarem studiów jest też praktyczna nauka języka, a więc konwersacje. Są one obecne w programach nauki od pierwszego do ostatniego roku. Poznawanie kultury, literatury, obyczajowości i życia codziennego Włochów umożliwia uzyskanie kompetencji międzykulturowych i zrozumienie wielu charakterystycznych cech włoskiej mentalności.

Korzyści ze znajomości języka włoskiego, czyli perspektywy absolwenta filologii włoskiej

Jak można wykorzystać znajomość języka włoskiego w pracy zawodowej? Można zająć się tłumaczeniami, jest to dość intratne zajęcie, jednak trudno przebić się przez konkurencję. Tłumaczenia symultaniczne, zarówno biznesowe, techniczne jak i języka politycznego, to także świetna okazja do zarobienia dobrych pieniędzy. W jaki sposób znaleźć taką pracę? Już w trakcie studiów należy zdobyć i systematycznie rozwijać sieć zawodowych kontaktów. Z pewnością pomocne będą zawodowe portale społecznościowe. Ciekawe możliwości zatrudnienia można znaleźć także w branży turystycznej. Ideałem byłoby połączenie studiów filologicznych ze studiami, dzięki którym można opanować jakąś konkretną dziedzinę życia gospodarczego, np. z Hotelarstwem, Turystyką i rekreacją, Handlem zagranicznym lub Marketingiem internetowym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *