Położnictwo – kierunek studiów
Położnictwo jest jednym z najbardziej specyficznych zawodów medycznych. Wymaga bowiem kilku bardzo istotnych cech charakteru. Należą do nich odporność na stres, stalowe nerwy, zdecydowanie oraz determinacja w działaniu. Taka sylwetka musi być dopełniona ogromnymi pokładami życzliwości, cierpliwości, dobrego serca i rozumu. Jeśli odnajdujesz w sobie te cechy, pozostało Ci tylko przyswoić fachową wiedzę medyczną i możesz czuć się przygotowany do realizowania tego zawodu.
Gdzie studiować położnictwo?
Położnictwo to jeden z kierunków nauk medycznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować położnictwo.
Położnictwo jako kierunek studiów z perspektywy uczniów szkoły średniej
Będąc przed maturą trzeba dokonać życiowego wyboru. Jego istotą jest decyzja o przyszłych studiach. Wybierając położnictwo trzeba sobie zdawać sprawę ze specyfiki i poziomu odpowiedzialności, jaką obciążone są profesje medyczne. Jeżeli podejmiesz decyzję, by aplikować na studia położnicze, musisz czym prędzej zająć się nauką biologii. Jest to przedmiot najczęściej brany pod uwagę przez komisje rekrutacyjne.
Przedmioty na kierunku położnictwo
Lista przedmiotów na kierunku położnictwo jest imponująca, a poniżej przedstawiamy tylko niektóre z nich: leczenie bólu, opieka nad kobietą w okresie senium, opieka specjalistyczna w onkologii, diagnostyka ginekologiczna, dydaktyka medyczna, podstawy psychoterapii, ginekologia.
Szanse zawodowe absolwentów położnictwa
Absolwenci położnictwa mają przed sobą podstawowy wybór: mogą zdecydować się na samozatrudnienie i oferować swoje usługi na wolnym rynku lub znaleźć zatrudnienie w placówce ochrony zdrowia. Współczesny rynek usług medycznych jest bardzo zmienny, powstaje wiele prywatnych inicjatyw, coraz popularniejsze są szkoły rodzenia, a także renesans przeżywają poradnie rodzinne. Absolwenci położnictwa nie są więc pozbawieni szans na pracę w zawodzie.