research
|

Socjologia – kierunek studiów

Czym jest socjologia? Z pewnością każdy jest w stanie, na własny użytek, sformułować jakąś definicję lub wyobrażenie tej dziedziny wiedzy. Kiedy jednak trzeba zdecydować, czy warto wybrać socjologię, jako kierunek swojego kształcenia, przynajmniej na początku, trzeba wiedzieć nieco więcej. Dzięki temu artykułowi poznacie podstawowe informacje o socjologii, rozumianej jako nauce, socjologii jako kierunku studiów oraz o zawodzie i zadaniach socjologa we współczesnym świecie. Jesteś zainteresowany tymi studiami? Zapraszamy do dalszej lektury!

Gdzie studiować socjologię?

Socjologia to jeden z kierunków nauk społecznych. Socjologię studiować na wielu uczelniach i wydziałach w Polsce, zobacz wszystkie.

Czym jest socjologia?

Socjologia bywa określana bardzo różnie. Niemal wszystkie definicje zawierają w sobie element związany z identyfikacją i charakteryzowaniem więzi społecznych, które ujawniają się zarówno w relacjach indywidualnych, jak i grupowych. Interesujące jest ujęcie Zygmunta Baumana, według którego socjologia jest przyglądaniem się codzienności człowieka i ludzi oraz odnajdywanie w niej prawidłowości, które mają charakter uniwersalny.

Dziedzina uniwersalna?

Studia socjologiczne obfitują w wiedzę z zakresu historii, geografii, polityki, prawa, statystyki, metodologii badań społecznych oraz wielu innych dziedzin. Umysł socjologa musi być niezwykle uniwersalny. Nie może zostać zamknięty w bazach danych i liczbach, a przy analizie tekstów kultury nie może oderwać się od precyzyjnie określonych prawideł metodologicznych.

Co potrafi socjolog?

Wszystko, co zostało do tej pory napisane ma bardzo zauważalny wymiar teoretyczny. Gdyby jednak zapytać, od strony praktycznej, co potrafi socjolog – należałoby wskazać przynajmniej kilka obszarów, które stają się, bez wątpienia, coraz bardziej poszukiwane na rynku pracy: socjolog potrafi analizować, wyszukiwać prawidłowości, wyjaśniać relacje wykrywane w bardzo zróżnicowanych rodzajach danych; socjolog umie zbadać opinię, motywacje i preferencje zróżnicowanych grup społecznych. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak istotne są te umiejętności w marketingu, public relations oraz reklamie; socjolog rozumie i potrafi zastosować teorie społeczne, by wyjaśniać kierunki procesów kształtujących rzeczywistość. Badania ścieżek zawodowych absolwentów socjologii, wskazują, że absolwenci dobrych uczelni bardzo rzadko pozostają bez pracy dłużej niż rok.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *