Doradztwo i coaching – kierunek studiów
Dlaczego warto? Dlatego, że trenerzy i doradcy cieszą się dużym autorytetem społecznym. Chyba każdy chciałby być doceniany za pracę, która przynosi efekty. Rozwiązują problemy, z którymi borykają się międzynarodowe koncerny. Mają szeroką wiedzę z różnych dziedzin nauki i potrafią korzystać z niej w różnorakich sytuacjach. Dobrzy doradcy i trenerzy umieją odnaleźć się w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy stoją przed pełną salą, czy mówią do dwóch osób. I wreszcie, doradca i coach nie są skazani na nudę. Po tych studiach trzeba się rozwijać, by, „nie wypaść z obiegu”.
Gdzie studiować doradztwo i coaching?
Doradztwo i coaching to jeden z kierunków humanistyczno-społecznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować doradztwo i coaching.
W trakcie studiów:
Doradztwo i coaching w zasadzie przeznaczone są dla każdego. Oczywiście warto być przebojowym i pewnym siebie, bo to pomaga w kontaktach z ludźmi. Poza tym na pewno przyda się ogólna wiedza o świecie. Nie trzeba być żadnym omnibusem. Wystarczy, że mamy swoje zdanie na jakiś temat i potrafimy je sensownie uargumentować. Studia na pewno przyniosą wiele satysfakcji i rozwiną każdego. Warto skupić się na praktyce. Oczywiście teoria jest niezbędna, ale w pracy doradcy i coacha najważniejsze jest doświadczenie, a to nabywa się dzięki praktycznemu działaniu. Podczas zajęć na uczelni będzie można zdobyć wiedzę z dziedziny psychologii oraz socjologii. Okazuje się, że jest ona niezbędna w naszym fachu. By właściwie zdiagnozować problemy, które przyjdzie nam rozwiązywać, musimy dociec ich przyczyn. Te często mają podłoże psychologiczne. Studentów doradztwa i coachingu zaopatruje się także w różne umiejętności, pozwalające podejmować skuteczne działania w obszarach narażonych na częste występowanie problemów. Osoby studiujące na tym kierunku muszą wiedzieć, w jaki sposób zbudować zespół, pracujący efektywnie, jak pomóc ludziom wypalonym zawodowo i narażonych na długotrwały stres w jaki sposób wykorzystać potencjał drzemiący w pracownikach małych i dużych przedsiębiorstw, itp. Przyszli doradcy i trenerzy rozwiną swoje umiejętności komunikacyjne. Nauczą się występować publicznie, mówić wyraźnie i zrozumiale, przekazywać skomplikowane treści w sposób bardzo przystępny, Przyswoją sztukę perswazji. Dostaną szansę podszkolenia języka obcego i obsługi narzędzi informatycznych.
Po studiach:
Studiowanie doradztwa i coachingu daje możliwość zetknięcia się z bardzo ciekawymi ludźmi. Studia umożliwiają zmierzenie się z realnymi problemami, występującymi w wielu miejscach pracy. Można sprawdzić się jako doradca zawodowy lub personalny. Takie osoby często zatrudniane są w poradniach pedagogiczno – psychologicznych albo w szkołach ponadgimnazjalnych. Można zająć się budowaniem czyjegoś wizerunku i podjąć współpracę z aktorem, politykiem czy nawet partią polityczną. Można wybrać też karierę w branży public relations, reklamie albo prywatnych firmach doradczo – coachingowych. Absolwenci doradztwa i coachingu bez problemu znajdą pracę. Świat potrzebuje takich specjalistów!