Oktoberfest food - sausage, beer and bretzel
|

Bioinżynieria produkcji żywności – kierunek studiów

Nowoczesne metody produkcji żywności wymagają znajomości nie tylko biologii czy chemii, ale także informatyki i wielu przedmiotów technicznych. Na licznych uczelniach w kraju można studiować Bioinżynierię produkcji żywności, interdyscyplinarny kierunek będący konglomeratem różnorodnych dyscyplin naukowych dających niezwykle bogatą wiedzę, cenne umiejętności i kompetencje społeczne. By dostać się na Bioinżynierię produkcji żywności nie trzeba być omnibusem. Wystarczy bardzo dobre świadectwo maturalne i jak najwyższe oceny z biologii, chemii i matematyki.

Gdzie studiować bioinżynierię produkcji żywności?

Bioinżynieria produkcji żywności to jeden z kierunków przyrodniczych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować bioinżynierię produkcji żywności.

W trakcie studiów:

Królują przedmioty ścisłe, zwłaszcza matematyka oraz przyrodnicze, głównie biologia i chemia. Te przedmioty przewijają się nieustannie przez wszystkie lata studiów. Osoby rozpoczynające studiowanie na tym kierunku mają przed sobą trzy i pół roku intensywnej nauki, zakończonej egzaminem na stopień inżynierski. Chętni mogą oczywiście kontynuować edukację na studiach powiązanych tematycznie z bioinżynierią produkcji żywności. W programie pojawiają się jednak dyscypliny należące do dziedzin nauk ekonomicznych, prawnych czy informatycznych. Studenci wzbogacają wiedzę o nowe treści dotyczące przede wszystkim chowu i hodowli zwierząt rzeźnych oraz roślin, metod i technik produkcji żywności oraz sposobów jej przechowywania, zarządzania gospodarstwami i zakładami produkcyjno-przetwórczymi. Uczą się doboru surowców różnego pochodzenia, wykorzystywanych do wytwarzania produktów żywnościowych. Bardzo duży nacisk kładzie się na umiejętności sprawnego posługiwania się oprogramowaniem komputerowym ułatwiającym zarządzanie produkcją żywności. Każdy bioinżynier powinien wiedzieć jak korzystać z komputerowych baz danych, jak obsługiwać maszyny i urządzenia, z którymi zetknie się w przyszłej pracy. Oprócz zagadnień stricte teoretycznych studenci mają możliwość zweryfikowania wiedzy podczas licznych praktyk poza uczelnią oraz zajęć laboratoryjnych. Tego typu zajęcia pozwalają wykształcić dodatkowe umiejętności bardzo przydatne w karierze bioinżynierów: cierpliwość, wytrwałość i skupienie. Studentom bioinżynierii produkcji żywności zapewnia się także bardzo intensywną naukę języka angielskiego. Płynne posługiwanie się nim ułatwia nawiązywanie kontaktów zawodowych, a w niektórych przypadkach może także pomóc w zdobyciu zagranicznego etatu. 

Po studiach:

Czeka praca w przemyśle rolno-spożywczym, w ośrodkach badawczych, nadających na przykład certyfikaty jakości czy nawet w gospodarstwach agroturystycznych specjalizujących się w produkcji ekologicznej żywności. Osoby po bioinżynierii produkcji żywności mają otwartych wiele dróg rozwoju. To od nich zależy, czy będą chcieli skorzystać z szansy, jaka się nadarza i zrobić karierę. Dodać należy, że pracy dla bioinżynierów jest znacznie więcej niż dla inżynierów, dlatego z zatrudnieniem nie powinni mieć najmniejszego problemu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *