Denmark flag
|

Filologia duńska – kierunek studiów

Filologia duńska to kierunek studiów przeznaczony dla osób zainteresowanych problematyką południowej części Skandynawii, jej językiem, kulturą, historią czy też gospodarką. Filologią duńską powinien zainteresować się każdy, kto wiąże przyszłość z krajem klocków Lego. Studiować można na trzyletnich studiach licencjackich, w dużych ośrodkach akademickich w Polsce oraz na dwuletnich studiach uzupełniających (magisterskich). Studia magisterskie można odbyć na kierunkach pokrewnych filologii duńskiej, o ile znajdują się one w ofercie edukacyjnej uczelni.

Gdzie studiować filologię duńską?

Filologia duńska to jeden z kierunków filologicznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować filologię duńską.

W trakcie studiów:

Filologię duńską studiować można na kilku uczelniach w Polsce w ramach skandynawistyki lub w obrębie neofilologii. Rekrutacja w obu przypadkach odbywa się w taki sam sposób. O przyjęciu na studia decydują oceny na świadectwie dojrzałości. Najwyższą „wagę” mają stopnie z języka polskiego, języków obcych oraz historii lub geografii. Chociaż znajomość języka duńskiego nie jest oceniana na etapie przyjmowania kandydatów, to warto co nieco wiedzieć o duńskiej gramatyce, literaturze, czy historii. Takie wiadomości na pewno ułatwią start świeżo upieczonym studentom, ale przede wszystkim jasno zasygnalizują, kto dostał się na filologię duńską przez przypadek, a dla kogo był to świadomy, przemyślany wybór.. Zetkniemy się z całą masą zagadnień humanistycznych. Na pewno trzeba się nastawić na sporą dawkę historii. Losy Danii są obiektem zainteresowań wąskiego grona specjalistów, dlatego jeśli chcemy dogłębnie „wniknąć w Danię” musimy dobrze poznać jej historię. Sen z powiek spędzać nam będzie też sam język duński, który do najprostszych nie należy, ale warto go znać, choćby po to, by swobodnie porozumiewać się z mieszkańcami Kopenhagi oraz czytać „Baśnie” Andersena w oryginale. Najlepsi uczniowie mają szansę wyjechać na stypendia naukowe do ośrodków akademickich w Danii lub odbyć ciekawe praktyki/staże w przedsiębiorstwach duńskich działających na terenie Unii Europejskiej. Warto wobec tego przyłożyć się do nauki, bo solidne wykształcenie na pewno przyniesie korzyści. 

Po studiach:

Osoby z dyplomem ukończenia filologii duńskiej bez problemu znajdą pracę w placówkach dyplomatycznych na terenie Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej utrzymujących kontakty dyplomatyczne z Danią. Absolwenci tego kierunku dobrze sprawdzą się również w mediach, szczególnie, występując w roli znawców Skandynawii. Niektórym poszczęści się na tyle, że znajdą angaż w sławnym Legolandzie, a inni wybiorą karierę w biznesie lub w kulturze. Placówki kulturalne, czy też instytucje samorządowe chętnie zatrudniają osoby po neofilologii, zapewniając im szerokie możliwości rozwoju.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *