Grafika – kierunek studiów
Współczesny rozwój mediów elektronicznych, systemów operacyjnych przeznaczonych do urządzeń mobilnych, interfejsów graficznych oraz różnego rodzaju zaawansowanych urządzeń technicznych spowodował wzrost zapotrzebowania nie tylko na programistów, ale także na grafików. Od czasów systemów sterowanych z wiersza poleceń zmieniło się bardzo wiele. Kto jest idealnym kandydatem, jak przebiega rekrutacja oraz jak dostać się na ten kierunek? Aby dowiedzieć się więcej o studiach graficznych, zapraszamy do zapoznania się odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania!
Gdzie studiować grafikę?
Grafika to kierunek artystyczny. Zobacz gdzie studiować grafikę.
Jak dostać się na grafikę?
Studia graficzne w dzisiejszych warunkach może rozpocząć każdy kto zdał maturę. Istnieje mnóstwo uczelni, które nie tworzą dodatkowych wymagań wstępnych. Warto jednak wiedzieć, że są także i takie, które wymagają nawet wstępnych egzaminów z rysunku, czy oceny teczek z pracami kandydatów.
Jak przebiegają studia?
Studia to wykłady, ćwiczenia oraz pracownie i laboratoria. Każda z tych form dydaktycznych służy nauce i pozyskiwaniu innych umiejętności. W ramach wykładów adepci grafiki poznają kontekst kulturowy i humanistyczny wybranej przez nich dziedziny. Ćwiczenia służą zbudowaniu umiejętności praktycznych, podczas gdy pracownie i laboratoria to zajęcia umożliwiające realizację konkretnych projektów.
Czy w czasie studiów na kierunku grafika istnieje możliwość podjęcia prac zarobkowych?
Jeżeli przeszkodą administracyjną nie okażą się różne formy pomocy stypendialnej, to odpowiedź na to pytanie jest jedna. Oczywiście, że tak! Co więcej, z punktu widzenia przyszłych poszukiwań zawodowych, realizacja drobnych zleceń, budowanie własnej marki i zyskiwanie rozpoznawalności jest nawet wysoce zalecane!
Jak można zwiększyć swoje szanse w tym zawodzie?
Koniecznie należy uczyć się języków obcych. Nie tylko języka angielskiego, ale także innych – mniej popularnych. Polscy graficy stanowią bardzo dużą konkurencję dla swoich zachodnich kolegów. Pracują zwykle w niższych cenach i cechują się większą solidnością oraz rzetelnością. Dziś praktycznie każdy produkt elektroniczny wymaga szaty graficznej. W sposób niesamowity wzrosło także zapotrzebowanie na usługi graficzne w branży marketingowej i medialnej. Nie ma agencji interaktywnej, która mogłaby się obyć bez grafika. Co prawda na studia w zakresie grafiki ruszyły tłumy i rynek pracy wypełnia się z roku na rok absolwentami tego kierunku, jednak warto zauważyć, że zawód ten zyskuje coraz nowsze perspektywy