German flag waving symbol of Germany
|

Filologia germańska (niemiecka) – kierunek studiów

Germanista to człowiek, który ukończył studia poświęcone językowi niemieckiemu. Umiejętności, którymi dysponuje mogą skierować go na bardzo różne drogi rozwoju zawodowego. Ilość możliwości jest praktycznie nieograniczona. Dzięki swoim indywidualnym talentom może z języka niemieckiego uczynić centrum swojego życia zawodowego, tak dzieje się w wypadku nauczycieli oraz naukowców, którzy zgłębiają tajemnice lingwistyki, czy filologii. Można także używać języka Goethego, jako narzędzia komunikacji, niezwykle użytecznego w wykonywaniu niektórych zawodów.

Gdzie studiować germanistykę?

Germanistyka to kierunek filologiczny. Zobacz gdzie studiować germanistykę.

W jaki sposób najlepiej przygotować się do studiów germanistycznych?

Zwróćmy uwagę na to, jak bardzo poszerzają się możliwości rozwoju kariery, jeżeli dobre wykształcenie dziedzinowe uzupełnione zostaje o świetną znajomość niemieckiego. Tak dzieje się w wypadku lekarzy, prawników, handlowców, menadżerów produktu, pielęgniarek naukowców i wielu innych zawodów. Z pewnością istnieje też wiele innych, nie mniej istotnych powodów, by poważnie rozważyć filologię niemiecką, jako możliwy przedmiot studiów! Można po prostu zdać dobrze maturę z języka niemieckiego. Jeżeli jednak studia mają być przygodą intelektualną i inauguracją życiowej pasji warto pójść o krok dalej. Można w dzisiejszych czasach pozyskać bardzo wiele niemieckojęzycznych materiałów: czytać niemieckie newsy, oglądać filmy z niemieckim dubbingiem lub napisami, słuchać podcastów w języku Goethego lub po prostu zmierzyć się z lekturą niemieckiej literatury. Wszystkie te działania są naturalną drogą dla kogoś, kto zafascynował się nie tylko językiem, ale i kulturą naszych zachodnich sąsiadów.

W jaki sposób zorganizowane są studia germanistyczne i jakie przedmioty trzeba zaliczyć?

Najważniejsza jest praktyczna nauka języka. Umiejętności językowe znajdują swoje oparcie w teorii, która przekazywana jest na zajęciach związanych z językoznawstwem, gramatyką, leksyką, historią języka oraz translatoryką. Nie bez znaczenia jest znajomość kultury niemieckiego obszaru językowego, dlatego zarówno historia jak i sztuka niemiecka są przedmiotem osobnych zajęć. Dobrze wykształcony filolog to także znawca literatury, dlatego nawet początkujący germaniści zobowiązani są do czytania niemieckich książek.

Czy łatwo znaleźć pracę, po ukończeniu germanistyki?

Współczesna Polska to kraj, w którym ukończenie studiów nie może gwarantować pracy. Choćby dlatego, że wolny rynek kieruje się swoimi żelaznymi prawami popytu i podaży. Przed germanistami stoją zatem takie same zadania, jak przed absolwentami innych kierunków. Należą do nich: budowanie sieci zawodowych kontaktów, wybór odpowiedniej specjalności, realizacja praktyk i staży, sumienna nauka w ramach studiów i wykazanie się przebojowością i pomysłowością w trakcie szukania zatrudnienia. Dodać trzeba, że wybór możliwych miejsc pracy jest dla lingwisty bardzo szeroki. Wielu filologów tylko pośrednio wykorzystuje swoje wykształcenie w pracy zawodowej stając się menadżerami, handlowcami, doradcami klienta lub pracownikami instytucji kultury.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *