National Ukrainian embroidery. Handmade. Cross stitch in red, black and white. Traditional shirt of
|

Filologia słowiańska (slawistyka) – kierunek studiów

Filologia słowiańska to bardzo szeroka dziedzina wiedzy, badająca nie tylko same języki słowiańskie, ale także wzajemne powiązania pomiędzy nimi. Student Slawistyki poznaje także kulturę i obyczaje krajów, w których ludzie posługują się językami słowiańskimi. Na pierwszy rzut oka widać już, że zakres tematyczny nauki jest niezwykle szeroki. Co zatem decyduje o wartości i użyteczności tych studiów? Pozorna wada, okazuje się często zaletą. 

Gdzie studiować filologię słowiańską?

Filologia słowiańska to jeden z kierunków filologicznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować filologię słowiańską.

Jak najlepiej wykorzystać szkołę średnią, aby przygotować się na studia slawistyczne?

Niektóre uczelnie ustanawiają trudne do przejścia procedury rekrutacyjne, trzeba wykazać się dobrze zdaną maturą, a na świadectwie musi znaleźć się odpowiednio punktowany egzamin z wybranego języka słowiańskiego. Inne szkoły wyższe umożliwiają rozpoczęcie nauki języków słowiańskich od etapu początkowego. Nawet wtedy warto jednak mieć solidną wiedzę ze szkoły średniej. Istotna jest historia, geografia oraz język polski. Wielość nabywanych przez studentów umiejętności, możliwość płynnego posługiwania się kilkoma językami słowiańskimi, znajomość słowiańskiej kultury i uwarunkowań życia w krajach słowiańskich stanowią atuty, które mogą znaleźć bardzo uniwersalne, choć zróżnicowane zastosowania, dlatego zwykle każdy absolwent Slawistyki kroczy własną drogą do zawodowego sukcesu!

Jak przebiegają studia na kierunku filologia słowiańska?

Studia, tak jak każde inne studia językowe, opierają się na praktycznej nauce języków obcych. Warto wiedzieć, że filologia słowiańska to nie tylko doskonalenie się w jednym języku, ale w przynajmniej kilku. Trudność polega także na tym, że trzeba naraz opanować i doskonalić używanie, nieraz bardzo podobnych do siebie, języków. Formy dydaktyczne to wykłady, konwersatoria i ćwiczenia.

Jakie przedmioty są wykładane na studiach slawistycznych?

Trudno wymienić tutaj wszystkie, dlatego przedstawiamy wybrane: etnologia; fonetyka; lingwistyka historyczna; język rosyjski; język czeski; język słowacki; język ukraiński; język białoruski; język bułgarski.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *