Chemistry scientist using research equipment in laboratory
|

Inżynieria chemiczna i procesowa – kierunek studiów

Wyobraźmy sobie, że aby wytworzyć pewien produkt w fabryce, niezbędne jest przeprowadzenie szeregu reakcji chemicznych na wielką skalę. Tego rodzaju proces nie może być niezaplanowany, przypadkowy i chaotyczny. Aby zapobiec powstawaniu niebezpiecznych sytuacji, ograniczyć koszty oraz zapewnić jak najwyższą jakość finalnego produktu, należy zaplanować i stworzyć odpowiedni system urządzeń, dzięki którym produkcja przebiegać będzie w optymalnych warunkach. Tego rodzaju zadania to wymarzone pole do działania dla inżynierów chemicznych i procesowych. 

Gdzie studiować inżynierię chemiczną i procesową?

Inżynieria chemiczna i procesowa to jeden z kierunków technicznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować inżynierię chemiczną i procesową.

Rekrutacja na studia w zakresie inżynierii chemicznej i procesowej

Celem rekrutacji prowadzonej na kierunkach inżynierskich jest wyselekcjonowanie i przyjęcie na uczelnię kandydatów obdarzonych talentem matematycznym oraz wiedzą w zakresie chemii i fizyki. Komisja kwalifikacyjna podejmuje decyzje w oparciu o wyniki matur, warto zatem zadbać o uzyskanie jak najwyższych not w czasie egzaminu dojrzałości.

Wybrane przedmioty na inżynierii procesowej i chemicznej:

chemia analityczna, procesy cieplne, procesy dyfuzyjne, komputerowe wspomaganie projektowania, fizykochemiczne podstawy inżynierii procesowej oraz chemia fizyczna.

Perspektywy zawodowe absolwentów inżynierii chemicznej i procesowej

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, wprowadzaniem automatyzacji zarządzania systemami produkcji i wdrażaniem racjonalizacji zatrudnienia, ubywa miejsc pracy dla pracowników fizycznych w przemyśle. Zupełnie odwrotnie jest z inżynierami. Obsługa oraz zapewnianie ciągłości pracy zaawansowanych technicznie systemów przetwarzania i produkcji wymaga fachowej kadry. Inżynier, którego specjalnością są procesy chemiczne, może być raczej spokojny o znalezienie pracy w zawodzie, nawet jeżeli pierwsze efekty poszukiwań nie napawają optymizmem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *