Zarządzanie instytucjami artystycznymi – kierunek studiów
Nawet wspaniałe dzieło, wydarzenie czy inne przedsięwzięcie artystyczne nie odniesie sukcesu, jeśli nie ujrzy światła dziennego i nie trafi do publiczności, a prawom rynku podlegają także instytucje kultury wszelakiej. W odpowiedzi na takie właśnie realia powstał kierunek zarządzanie instytucjami kultury. Łączy on w sobie szeroko pojęte dziedziny artystyczne i ekonomiczne. Jeśli interesuje Cię sztuka, ale nie chcesz być artystą i wolisz wspierać ją od strony organizacyjnej, masz w sobie coś z lidera, zainteresuj się studiami na zarządzaniu instytucjami kultury.
Gdzie studiować zarządzanie instytucjami kultury?
Zarządzanie instytucjami kultury to jeden z kierunków studiów artystycznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować zarządzanie instytucjami kultury.
W trakcie studiów:
Program studiów na kierunku zarządzanie instytucjami kultury ułożony jest tak, aby zajęcia praktyczne stanowiły jego większość. Przedmioty ogólne związane są z funkcjonowaniem polskich i międzynarodowych instytucji kultury, zarządzaniem i organizacją projektami artystycznymi z różnych obszarów kultury, takich jak: teatr, sztuki plastyczne, literatura, film, kultura popularna i wiele innych. Specjalizacja menedżerska kładzie nacisk głównie na aspekty związane z ekonomią, zarządzaniem i stroną instytucjonalną kultury. Specjalizacja sceniczno-menedżerska natomiast wzbogacona jest o szerszy program zajęć artystycznych np. ze śpiewu, dykcji, gry aktorskiej czy tańca.
Po studiach:
Jako absolwent zarządzania instytucjami artystycznymi możesz znaleźć zatrudnienie w różnego rodzaju publicznych instytucjach kultury, firmach realizujących projekty artystyczne oraz działających w tym obszarze organizacjach pozarządowych. Twoje kwalifikacje będą wystarczające, aby sprawować w nich funkcje zarządzające i organizacyjne. Odnajdziesz się także w organizowaniu i promocji eventów artystycznych, kulturalnych i rozrywkowych.