Dziedzictwo kultury materialnej – ochrona, promocja, gospodarowanie – kierunek studiów
Kultura materialna to wszelkie wytwory ludzkie, które istnieją wokół nas, a zostały wykształcone na przestrzeni wieków. Należą do nich dzieła sztuki, przedmioty codziennego użytku, budynki, narzędzia, itp. Wiele z nich pamięta zamierzchłe czasy, inne powstały stosunkowo niedawno. Wszystkie są jednak skarbnicą wiedzy o świecie i o nas samych. Otaczamy się materialnymi pamiątkami, by nie zapomnieć, kim jesteśmy. Staramy się odkryć ich tajemnice i zachować dla przyszłych pokoleń. Okazuje się, że to wcale nie takie łatwe, dlatego właśnie powstał kierunek studiów.
Gdzie studiować kulturę materialną?
Kultura materialna to jeden z kierunków nauki humanistycznej. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować kulturę materialną.
W trakcie studiów:
Studiować tu mogą fanatycy cywilizacyjnego dorobku ludzkości, a więc kolekcjonerzy guzików i pinezek, zbieracze rupieci, miłośnicy zabytkowych kościołów, osoby kochające podróże każdym środkiem transportu, ludzie owładnięci manią rekonstruowania wydarzeń historycznych, specjaliści od odkrywania budowli zapomnianych, czy wreszcie zwykli zjadacze chleba, zapatrzeni w świat wynalazków, technicznych odkryć, smartfonów, telewizji przyszłości i Internetu. Jednym słowem na dziedzictwie kultury materialnej studiować może każdy! Będzie można zdobyć bardzo szeroką wiedzę z wielu dziedzin nauki. Dominują nauki humanistyczne, przede wszystkim historia i kulturoznawstwo, jednak na studentów czeka tez spora dawka wiadomości z psychologii, socjologii, pedagogiki, prawa, turystyki, geografii, a nawet ochrony środowiska. Studenci nauczą się, w jaki sposób chronić zabytki przed zniszczeniem spowodowanym działalnością człowieka, przyrody i czasu. Nabędą widzę i umiejętności z zakresu konserwacji materialnych wytworów kultury i zarządzania nimi. Tego typu kompetencje będzie można wykorzystać przy współpracy z renowatorami rozmaitych budowli albo też w czasie promowania danego miejsca na potrzeby polityki czy turystyki. Wiedza z architektury i sztuki także znajdzie konkretne zastosowanie, choćby w czasie organizowania wycieczek krajoznawczych w miejsca historycznie atrakcyjne. Także nauka samej historii nie pójdzie w las. Student dziedzictwa kultury materialnej będzie umiał wykorzystać ją podczas rozmaitych gier i zabaw historycznych. Osoby poświęcające czas dziedzictwu kultury materialnej przyswoją sobie wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, by umieć zamienić mało atrakcyjny zabytek w interesujący obiekt przynoszący zyski. Ochroną, zarządzaniem i promowaniem dziedzictwa kultury materialnej zajmować się będą wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy z pewnością znajdą ciekawą pracę.
Po studiach:
Będzie można sprawdzić się w wielu branżach. Po pierwsze na absolwentów dziedzictwa kultury materialnej czekają miejsca pracy w sektorze turystycznym. Po drugie osoby po tym kierunku znajdą zatrudnienie w ośrodkach kulturalnych. Będą mogli na przykład współpracować z muzeami albo galeriami. Kolejnym miejscem pracy dla osób po dziedzictwie kultury materialnej może być polityka. Sprawdzą się w różnych organizacjach promujących pamiątki przeszłości. Wreszcie przed absolwentami tego kierunku studiów czeka praca dla instytucji i przedsiębiorstw, zajmujących się działalnością edukacyjno – wychowawczą. Oczywiście po dziedzictwie kultury materialnej można robić też tysiąc innych rzeczy. Drzwi do kariery stoją otworem. By odnieść sukces wystarczy wiedza, pomysłowości i szczypta szczęścia.