Flag of Poland isolated
|

Filologia polska (polonistyka) – kierunek studiów

Kim jest absolwent Polonistyki? Jaką ma wiedzę i umiejętności? Jakie predyspozycje zostały ukształtowane w czasie nauki? Gdzie może zostać zatrudniony? Czy rzeczywiście wie wszystko o języku i kulturze polskiej? Powyższe pytania należą do najczęściej zadawanych na forach internetowych, dotyczących studiów na kierunku Filologia polska, czy inaczej mówiąc Polonistyka. Aby uzyskać podstawowe dane o tych studiach, przeczytaj koniecznie ten krótki artykuł. Pamiętaj jednak, że najtrudniejsza nauka języka to nauka języka ojczystego, więc dobrze przemyśl swój wybór. 

Gdzie studiować polonistykę?

Polonistyka to jeden z kierunków humanistycznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować polonistykę.


Zmagania adeptów polonistyki

Nauka języka polskiego trwa przez cały okres szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej. Trzeba zatem przyznać, że kandydat na studia powinien mieć już nieco rozeznania na temat tego, co będzie go czekać w trakcie nauki. Tymczasem wielu początkujących adeptów polonistyki jest zaskoczonych programem i przebiegiem studiów. Studia to głównie wykłady, ćwiczenia i seminaria. Wymienione tu formy to jednak tylko mała część studenckiej aktywności. Bardzo dużo czasu zajmuje samokształcenie, które w większości oparte jest na samodzielnych lekturach.

Kandydat powinien nie tylko znać dobrze program szkoły średniej i gimnazjum, ale także orientować się w świecie polskiej i zagranicznej literatury współczesnej. Teatr, opera i kino powinny być codziennością ambitnego kandydata. Jego przyjaźń z językiem polskim powinna wykraczać poza szkolne obowiązki. Niezwykle ważne jest też dobre pióro, umiejętność trafnego ujmowania rzeczywistości i uzdolnienia oratorskie. Dbałość o rozwój tych umiejętności zapewnia najlepszą otwartość intelektu początkującego studenta.

Zapotrzebowanie na polonistów

Świat społeczny potrzebuje dziś dobrych specjalistów w zakresie języka. Wystarczy rozejrzeć się dokoła i zobaczyć, jak wielu ludzi pisze amatorsko. Osiągają oni znaczne sukcesy bez specjalistycznego przygotowania. Wystarczy więc zważyć szanse doświadczonego redaktora, żurnalisty czy pisarza, w starciu z nieprofesjonalistami. Warto wykorzystać czas nauki na studiach, by odnieść pierwsze zawodowe sukcesy i porażki, które przecież uczą najwięcej. Dobrze jest podjąć się zleconych prac edytorskich czy korektorskich i zyskać nieco pieniędzy oraz cenne doświadczenie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *