Great Britain England flag
|

Filologia angielska (anglistyka) – kierunek studiów

Filologia angielska to wymagające studia przeznaczone dla osób, które chcą osiągnąć wysoki poziom umiejętności językowych, pozwalających na swobodną komunikację oraz tłumaczenie różnej trudności tekstów, pochodzących z wielorakich dziedzin. Dobrze wykształcony filolog angielski znajdzie zatrudnienie nie tylko jako nauczyciel lub tłumacz, ale także w korporacjach, w działach współpracy międzynarodowej różnych firm i w wielu innych dziedzinach życia społecznego. Jeśli chciałbyś w przyszłości rozpocząć studia na tym kierunku, zapraszamy do lektury!

Gdzie studiować filologię angielską?

Filologia angielska to jeden z kierunków filologicznych. Zobacz gdzie studiować filologię angielską.

Umiejętności i zdolności kandydata na filologię angielską

Osoby, które zamierzają aplikować na studia filologiczne, powinny mieć znaczną wiedzę językową oraz umiejętność poprawnego mówienia i pisania, na poziomie egzaminu maturalnego z języka angielskiego. Oczywiście aby dostać się do najlepszych uczelni, należy wybrać poziom rozszerzony i zdać go, uzyskując dobry lub bardzo dobry wynik. Są też uczelnie, które nie wymagają zaawansowanej znajomości języka Shakespeare’a. Nauka odbywa się od podstaw, a studenci zobowiązani są do opanowania umiejętności mówienia, pisania i tłumaczenia języka angielskiego. Wybór takiej uczelni jest świetną sposobnością do podjęcia studiów filologicznych, dla tych którzy świetnie znają już jeden, lub dwa języki.

Filologia angielska


Studia w zakresie Filologii angielskiej to niezwykła podróż w świat języka ukształtowanego i ostatecznie rozwiniętego pod wpływem kontaktów ze Skandynawią oraz Francją. Studenci muszą opanować zagadnienia związane z gramatyką, fonetyką i leksyką. Ważnym elementem nauki jest też translatoryka, czyli nauka o przekładach oraz poznawanie świata kultury anglojęzycznej, poprzez zajęcia z literaturoznawstwa oraz historii literatury angielskiej. Studia nie są więc ani łatwe, ani pobieżne. Obok znacznej ilości lektur adepci angielskiej Filologii muszą napisać samodzielnie liczne teksty, takie jak eseje, prace zaliczeniowe, sprawozdania z lektur i teksty literackie, a nawet liryczne.

W poszukiwaniu perspektyw zawodowych po ukończeniu filologii angielskiej


Absolwent Filologii angielskiej na rynku pracy ma bardzo dużą dowolność w wyborze miejsca, które będzie dla niego dogodne. Im wcześniej dokona tego wyboru, tym lepiej. Dobra znajomość angielskiego jest świetną przepustką do świata biznesu oraz usług realizowanych dla firm działających na terenie UK i USA. Biorąc pod uwagę rozwój możliwości świadczenia pracy zdalnej, warto zainteresować się, już w trakcie studiów, dobrymi kontaktami ze światem biznesu, choćby poprzez oferowanie tłumaczeń i redakcji dokumentów w języku angielskim. Warto także uzyskać przygotowanie pedagogiczne. Nawet, jeżeli kariera nauczycielska, wydaje się być odległą perspektywą, dobrze jest poszerzyć zakres możliwych miejsc pracy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *