Perfect balance
|

Filozofia – kierunek studiów

Jakie cechy posiada absolwent filozofii? Jest to człowiek świadomy swojego miejsca w świecie i społeczeństwie. Potrafi myśleć analitycznie i bardzo szybko wyciągać słuszne wnioski. Jego umysł jest elastyczny i kreatywny: potrafi szukać i selekcjonować informacje. I wreszcie, zna i potrafi stosować w praktyce zasady pragmatycznego i nakierowanego na cel działania. Czy taka sylwetka nie przypomina wymagań bardzo często stawianych w ogłoszeniach rekrutacyjnych na stanowiska samodzielne oraz kierownicze? Być może warto wybrać ten kierunek studiów?

Gdzie studiować filozofię?

Filozofia to jeden z kierunków humanistycznych. Zobacz wszystkie uczelnie gdzie możesz studiować filozofię.

Jak przygotować się i aplikować na studia filozoficzne?

Musisz interesować się zagadnieniami poruszanymi w ramach etyki, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego i historii. Filozofia to dziedzina humanistyczna, dlatego świetnie, jeżeli masz dobre pióro i z łatwością przychodzi Ci pisanie. Koniecznie zapoznaj się z warunkami rekrutacji na uczelni, którą wybrałeś, by dowiedzieć się, jakie przedmioty będą brane pod uwagę w trakcie naboru.

Co Cię zaskoczy na pierwszym roku filozofii?

Studia filozoficzne to refleksyjna lektura tekstów. Z pewnością wiele razy zdarzy Ci się, że tego samego dnia będziesz mógł podróżować kilka tysięcy lat w czasie i tysiące kilometrów w przestrzeni czytając epos o Gilgameszu i Traktat Wittgensteina.

Czego będę się uczyć na studiach filozoficznych?

W trakcie studiów poznasz główne zagadnienia związane z historią filozofii, metafizyką i ontologią, etyką, aksjologią, teorią poznania, retoryką, filozofią przyrody oraz logiką. Głównym narzędziem zdobywania wiedzy jest samodzielna lektura, pod opieką nauczycieli. Wykłady, seminaria oraz ćwiczenia, w ramach których studenci uczestniczą w dyskusjach, rozwiązują problemy filozoficzne i wymieniają myśli, na tematy wynikające z treści zajęć, to także bardzo istotne formy kształcenia.

W jaki sposób zdobędę umiejętności praktyczne i uzupełnię wykształcenie jako absolwent filozofii?

Bardzo trudno zmierzyć i przedstawić, jak rozbudowują się umiejętności studenta filozofii. Jest pewnym, że zgłębianie tego obszaru wiedzy nie pozostaje bez wpływu na człowieka. Wygimnastykowany umysł nabiera zdolności do nieszablonowego, kreatywnego myślenia. Lektury tekstów i próby ich refleksyjnego przyswojenia świetnie wpływają na pamięć oraz wzmacniają analityczny potencjał myśli. Z takimi zaletami intelektu można realizować bardzo wiele różnych zawodów, a także dostosować się do nowych wymagań, zgłębiając bardzo efektywnie inne dziedziny wiedzy. Wbrew pozorom absolwenci filozofii wcale nie stoją na czele akademickiej listy bezrobotnych, a wręcz przeciwnie, odnoszą liczne zawodowe sukcesy i cieszą się błyskotliwymi karierami.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *