Samorząd terytorialny i polityka regionalna – kierunek studiów
Bardzo duże znaczenie dla człowieka ma rozwój jego najbliższego otoczenia. Daje mu to możliwość aktywnego uczestniczenia w lokalnym środowisku. Studia na kierunku samorząd terytorialny i polityka regionalna pozwalają w pełni zrozumieć mechanizmy polityki regionalnej i otwierają wielkie perspektywy osobom kreatywnym. Cechy pożądane wśród osób ubiegających się o indeks, to: analityczny umysł, dociekliwość, chęć podnoszenia kwalifikacji, logiczne myślenie, zainteresowanie zagadnieniami społeczno – ekonomicznymi oraz politycznymi, podstawowa wiedza wyniesiona ze szkoły średniej.
Gdzie studiować samorząd terytorialny i politykę regionalną?
Samorząd terytorialny i polityka regionalna to jeden z kierunków prawa i administracji. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować samorząd terytorialny i politykę regionalną.
W trakcie studiów:
Osobom studiującym na kierunku samorząd terytorialny i polityka regionalna oferuje się naukę przedmiotów należących do wielu dziedzin wiedzy. Interdyscyplinarny charakter studiów pozwala dobrze przygotować się do pracy w instytucjach odpowiedzialnych za politykę regionalną. Studenci tego kierunku zdobywają wiedzę na temat funkcjonowania i organizacji administracji publicznej w Polsce i innych krajach. Diagnozują efekty jej pracy. Nabywają umiejętności sporządzania planów i projektów uwzględniających aktywniejsze włączenie się lokalnego środowiska w rozwój danego regionu. Zdobywają kompetencje w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej na wspieranie polityki regionalnej lokalnych władz. Studenci uczą się także języka angielskiego, by sprawnie porozumiewać się z partnerami za granicą. Bardzo duży nacisk w procesie edukacji akademickiej kładzie się na wykształcenie wśród osób studiujących na kierunku samorząd terytorialny i polityka regionalna umiejętności komunikacji interpersonalnej i sztuki argumentowania.
Po studiach:
Absolwenci zyskują możliwość pracy w instytucjach administracji rządowej na stanowiskach urzędniczych. Znajomość przepisów prawa i umiejętność pozyskiwania funduszy unijnych daje im duże możliwości rozwoju. Kariera osób po kierunku samorząd terytorialny i polityka regionalna może toczyć się również poza Polską w strukturach partyjnych działających w instytucjach Unii Europejskiej.