Elektronika i telekomunikacja – kierunek studiów
Elektronika i telekomunikacja to dziedziny wiedzy, które stworzyły podwaliny pod współczesne społeczeństwa informacyjne. Dzisiejszy świat w postaci takiej jaką znamy, ukształtowany został w oparciu o wynalazki i dokonania techniczne elektroniki i telekomunikacji. Choć współcześnie coraz mniej ludzi zajmuje się tymi podstawowymi dziedzinami, warto rozważyć, czy zamiast jednej ze specjalizacji informatycznych nie pokusić się o studia bardziej podstawowe i dzięki temu zyskać gruntowną oraz specjalistyczną wiedzę? Jeśli podzielasz ten pogląd, czytaj dalej!
Gdzie studiować elektronikę i telekomunikację?
Elektronika i telekomunikacja to jeden z kierunków technicznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować elektronikę i telekomunikację.
Szkoła średnia jako czas przygotowań do studiów w dziedzinie elektroniki i telekomunikacji
Oczywiście najistotniejsza jest matura. Ważne, by jeszcze przed wyborem przedmiotów na rozszerzone egzaminy zapoznać się z ogłoszeniami komisji rekrutacyjnej, aby optymalnie złożyć zestaw egzaminacyjny. Niezależnie od tego, jakiego wyboru dokonasz, warto wiedzieć, że dla studiów, o których mowa, są trzy bardzo istotne przedmioty przedmioty, które trzeba opanować na jak najwyższym poziomie: matematyka, fizyka oraz język angielski – uniwersalny dla wszystkich nauk technicznych.
Studia na kierunku EiT
Studenci elektroniki i telekomunikacji uczą się w ramach wykładów, ćwiczeń i laboratoriów. Oczywiście uczestniczą też w lektoratach i konwersatoriach z języków obcych. Część projektów realizują samodzielnie, a ich prace podlegają drobiazgowej ocenie nauczycieli. Poniżej lista wybranych przedmiotów, które realizowane są na tym kierunku:
- metody numeryczne;
- technika cyfrowa;
- projektowanie urządzeń analogowych;
- radioelektronika;
- układy analogowe;
- elektronika biomedyczna;
- komputerowa analiza układów elektronicznych.
Absolwent elektroniki i telekomunikacji na rynku pracy
Rynek pracy w ostatnich latach nie jest zbyt łaskawy dla absolwentów tego kierunku. Warto wiedzieć, że akcenty w obszarze nauk technicznych położone są na wiedzę informatyczną, ze szczególnym naciskiem na programowanie i sieci komputerowe. W zakresie telekomunikacji triumfują nowe technologie tworzone w oparciu o sieci GSM. Uzyskanie specjalizacji, w którejś z tych dziedzin znacznie zwiększa szanse zawodowe absolwenta Elektroniki i telekomunikacji na rynku pracy.