Young man with hearing aid
|

Audiofonologia – kierunek studiów

Audiofonologia jest nauką, której przedmiotem badań jest słuch, kształcenie głosu, mowy i języka u człowieka. Obejmuje ona anatomiczne, fizjologiczne, psychologiczne, akustyczne, fonetyczne i lingwistyczne aspekty komunikacji. W przypadku zaburzeń słuchu w zakres jej zainteresowań wchodzi część medycyny, pedagogiki, logopedii oraz zaopatrzenie w aparaty słuchowe. Powstanie kierunku Audiofonologia jest odpowiedzią na olbrzymi postęp wiedzy dotyczącej uszkodzeń słuchu. Przyczynił się on do potrzeby stworzenia kierunku studiów, który wyedukuje specjalistów.

Gdzie studiować audiofonologię?

Audiofonologia to jeden z kierunków medycznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować audiofonologię.

W trakcie studiów:

Przyszły audiofonolog podczas studiów poznaje podstawy fizyki dotyczące praw akustyki i elektroniki, które są istotne dla budowy i funkcjonowania aparatów słuchowych oraz dla właściwego ich doboru. Potrafi omówić rolę akustyki w wyjaśnianiu i właściwym interpretowaniu procesów falowych zachodzących w układzie słuchowym i narządzie mowy człowieka. Student poznaje i wyjaśnia psychoakustyczne aspekty odtwarzania dźwięków oraz zastosowanie badań psychoakustycznych do kompensowania ubytku słuchu, projektowania aparatów słuchowych, implantów ślimakowych oraz uczy się opisywać budowę i zasady obsługi oraz omawiać działanie wszystkich elementów aparatu słuchowego oraz innych środków technicznych stosowanych u osób z wadami słuchu, z uwzględnieniem najnowszych rozwiązań technicznych.

Po studiach:

Po ukończeniu studiów na kierunku audiofonologia absolwenci będą przygotowani do pracy w zakresie prowadzenia badań diagnostycznych narządu słuchu, równowagi, mowy oraz prowadzenia rehabilitacji zaburzeń wymienionych narządów. Mogą również podjąć pracę jako przedstawiciele w branży medycznej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *